SzkołaPodstawowa nr 1 im.Wojska Polskiego w Porębie        42 - 480 Poręba ul. Ludowego Wojska Polskiego      dyrekcja@mzsporeba.info

Kącik UNICEF

Aktualności
Nasze sukcesy
Historia szkoły
Nauczyciele
Galeria klas
Samorząd
Dokumenty
Piknik Rodzinny
Poręba i okolice
Po lekcjach
Projekt EFS
Świetlica
Ogłoszenia
Gry
Kontakt
Linki
1 procent


Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów:  rok szkolny 2013/2014  rok szkolny 2012/2013  rok szkolny 2011/2012 rok szkolny 2010/2011 rok szkolny 2009/2010
Wyniki sprawdzianu w Szkole Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie. Wyniki porównawcze 2009 - 2012.


     Podręczniki obowiązujące w roku szkolnym 2015/2016     Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2015/2016

Przedmiotowy System Oceniania

Raport z ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w szkole przez wizytatorów do spraw ewaluacji  

    6 latki w naszej szkole


 • "Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi,
  które kocha cię więcej niż siebie samego."
  - Josh Billings

  11 lutego 2016 roku uczniowie naszej szkoły spotkali się z Joanną Osys, koordynatorką grupy Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt „Viva” w Zawierciu i Małgorzatą Albrycht nauczycielką SP nr3 w Porębie. Towarzyszył im niezwykły gość - kotka Misia, która szuka domu. Celem spotkania było kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat opieki nad zwierzętami, odpowiedzialności człowieka za los zwierząt, wysłuchali smutnych a czasem zabawnych historii. Spotkanie było podsumowaniem akcji "Paka dla zwirzaka" dla bezdomnych zwierząt w schronisku w Zawierciu.

Zdjęcia ze spotkania...


 • Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić! Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, zabawa karnawałowa, która w naszej szkole odbyła się 4 i 5 lutego 2016r. dla uczniów klas I-III / IV-VI SP oraz młodzieży gimnazjalnej.

  Najmłodsi na zabawę czekali z wielką niecierpliwością, bowiem przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe, a zabawę dla nich prowadzili animatorzy. W przerwie między tańcami dzieci zostały zaproszone do swoich klas na słodki poczęstunek zorganizowany przez Radę Rodziców. Zabawy choinkowe były miłym akcentem po półrocznych trudach i zmaganiach uczniów z nauką. Wszystkim dopisywały humory, wszyscy świetnie się bawili, Do zobaczenia za rok!

Zdjęcia z zabawy klas 1-3...


 • Informujemy, że dnia 17 marca (czwartek) 2016 roku o godzinie 9:00 odbędzie się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”.

  Konkurs uzyskał akceptację i poparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym jego celem jest szeroka popularyzacja matematyki.

  Szczegółowa informacja dotycząca konkursu oraz regulamin zamieszczony jest na stronie internetowej Centralnego Organizatora www.kangur-mat.pl/ w zakładce „Zasady” oraz na szkolnej gazetce matematycznej

  Zgłoszenia uczniów przyjmuje mgr Krystyna Mazur


Tutaj znajdziesz zadania do konkursu Kangur. Poćwicz! "Trening czyni MISTRZA".
                  
 • 2 lutego 2016-Jak co roku przed feriami uczniowie naszej szkoły spotkali się z panem Adamem Puckiem - ratownikiem WOPR.

  Uczniowie poznali podstawowe informacje o lodzie, zasadach przebywania w okolicach zamarzniętych zbiorników wodnych, bezpiecznym zachowaniu w tych miejscach, samoratownictwie, wzywaniu pomocy oraz postępowaniu w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, kładąc szczególny nacisk na sytuację znalezienia się osoby w wodzie.

  Następnie przeprowadził szkolenie praktyczne. Uczniowie mogli na własnej skórze doświadczyć, jak trudno jest wydostać się z wody gdy załamie się lód i wpadniemy w przerębel. Nie ma się czego chwycić, lód jest śliski a nam jest zimno. Prowadzący zaprezentował również, co można wykorzystać do udzielenia pomocy poszkodowanym, wykorzystując głównie przedmioty, które mamy w zasięgu ręki oraz w jaki sposób poruszać się po lodzie gdy chcemy ratować poszkodowanego.

  Bardzo dziękujemy Panu Adamowi Puckowi za wspaniałe i wartościowe szkolenie.

Zdjęcia ze szkolenia...


  

Uwaga! Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs fotograficzny...         


 • Świat, którego już nie ma…..

  W klasie VIa i VIb odbyła się niezwykle ciekawa lekcja historii, połączona z prezentacją najważniejszych wydarzeń z okresu życia społeczeństwa polskiego w czasie II wojny światowej.

  „Historia pewnej dziewczyny”, bo tak zatytułowana była ta lekcja to opowieść o społeczności żydowskiej zamieszkującej Zawiercie i okolicę tuż przed II wojną światową, to opowieść o ich niezwykle tragicznych losach, to opowieść o świecie, którego już nie ma… Z całej rodziny Lejzerowicz tylko Alfredzie (Fredzi) - dziś Hedvie Gil udało się przeżyć. Uczniowie z niezwykłym zaciekawieniem słuchali tej historii, a dzięki niej poszerzyli swoja wiedzę na temat najbliższej okolicy..

Zdjęcia z lekcji...


 • „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”.

  2 lutego 2016 r. naszą szkołę odwiedziła grupa rekonstrukcji historycznej „Arkona” z Torunia, aby przeprowadzić żywą lekcję historii pt. „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. W tym dniu na halę tłumie zgromadziła się publiczność klas IV- VI Szkoły Podstawowej. Artyści na początku przedstawienia w sposób niezwykle barwny, połączony z doskonałym humorem zaprezentowali ubiory z XVII wieku. Bardzo ciekawym doświadczeniem było możliwość przymierzenia tych strojów przez naszych uczniów. Niezwykle interesujący okazał się popis umiejętności władania szablą i pokaz walki. Na końcu spotkania został zorganizowany konkurs, a za poprawną odpowiedź można było otrzymać monetę z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Zakończeniem tej ciekawej lekcji był pokazowy wystrzał z pistoletu. Ta żywa lekcja historii uczniom bardzo się podobała, oby takich lekcji było więcej …

Zdjęcia z lekcji...


 • Jak obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka w klasie II „b”

  Kochamy was, kochamy całym sercem
  I radości chcemy dać Wam jak najwięcej
  Nasze buzie uśmiechnięte, dziś życzenia ślą przepiękne
  Żyj babciu, żyj dziadziusiu latek sto, a nawet więcej…

  Święto Dziadka i Babci to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości, okazja do wyrażenia miłości i wdzięczności naszym kochanym babciom i dziadkom. Do tej niezwykłej uroczystości przygotowaliśmy niezwykle starannie. Naszym gościom zaprezentowaliśmy wiersze, piosenki, inscenizacje, skecze, taniec „Menuet” oraz występy solowe. Na zakończenie występu wręczyliśmy wykonane przez nas laurki. Były to wzruszające i niezapomniane chwile.

Zdjęcia z imprezy...


 • Dzień Babci i Dzień Dziadka w klasie 1b - 28.01.2016.

  Wiersze, tańce i piosenki
  dla Babci i Dziadka,
  od miesiąca wciąż ćwiczyła
  nasza wesoła gromadka.

  ...I nadszedł ten upragniony dzień, w którym to do szkoły przybyli nasi dziadkowie. Wzruszeń było co niemiara. Życzyliśmy naszym gościom dużo zdrowia, pociechy z wnucząt. Zapewniliśmy, że bardzo, ale to bardzo ich kochamy. Występy i życzenia zostały nagrodzone gromkimi brawami. Potem wręczyliśmy babciom i dziadkom słodkie prezenty.

  Mamy nadzieję, że nasi goście spędzili z nami miło czas.

https://goo.gl/photos/6K4xe81zm4NAeeRB6

Zdjęcia z lekcji...

Posted by Justyna Gruszka on 29 styczeń 2016

 • Babcia z dziadkiem to dla wnucząt skarby, którzy malują uśmiech bez pędzla i farby.Babcia często mamę zastępuje, zamiast taty dziadek wnukiem się zajmuje. Rodzice cały dzień spędzają w pracy, babcia i dziadek za to zawsze mają czas. W podziękowaniu za miłość, troskę i opiekę uczniowie klasy II a wraz z rodzicami i wychowawczynią przygotowali dla swych ukochanych babć i dziadków prawdziwą ucztę recytatorko- muzyczno- taneczną.W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia, a serce mocniej zabiło...

Zdjęcia z imprezy...


 • Jasełka w klasie II „b”

  Uczniowie klasy II „b” wystawili w tym roku jasełka bożonarodzeniowe. Inscenizacja została zaprezentowali kolegom i koleżankom z klas pierwszych i trzecich. Zaproszeni zostali również rodzice. Wstęp został bardzo dobrze przyjęty przez widzów. Mali aktorzy byli również zadowoleni ze swojego występu.

Zdjęcia z imprezy...


 • Uczniowie klasy II „b” uroczyście obchodzili klasową wigilię. Przy świątecznie udekorowanym stole podzieliliśmy się opłatkiem. W niezwykły nastrój wprowadziły nas wspólnie zaśpiewane kolędy. Z przyjemnością wysłuchaliśmy pięknie zagranej na skrzypcach kolędy przez Laurę Król. Miło wspominamy wspólnie spędzony czas.

Zdjęcia z imprezy...


                  
 • Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku piewszaki z klas 1a i 1b postanowiły pobawić się na śniegu na naszym szkolnym placu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając z górki, rzucając śnieżkami do siebie, a także "atakując" kulami śniegowymi swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Sprzyjało nam zimowe słońce. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do szkoły. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

Zdjęcia z zabawy na śniegu...


 • Po długiej przerwie świątecznej 12 stycznia klasa II a z wychowawczynią mgr Jolantą Salouhi i rodzicami witała Nowy Rok 2016.

  O jednej porze, raz do roku,w zimowej nocy ciemnym mroku, gdzieś gdzie nie sięga ludzki wzrok schodzi się z rokiem rok. Miesiąc styczeń pora życzeń, więc z życzeniami stanęli przed nami. Niech od stycznia po grudzień przez dwanaście miesięcy uśmiechają się ludzie. Niech będzie pokój i dobro, radość i wesele! Szczęścia oraz zdrowia życzyli nam wiele.

Zdjęcia z imprezy...


                  
 • BOŻE NARODZENIE to swoiste misterium radości. W życiu każdego człowieka muszą być takie uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się bardziej wrażliwi i serdeczni, bliscy i potrzebni….

  W dniu 22.XII.2015 roku odbyły się SZKOLNE JASEŁKA. Młodzież przybliżyła magię najcudowniejszych w roku świąt Bożego Narodzenia, gdzie oto bowiem w ludzkiej rodzinie przychodzi na Świat Boży Syn-Zbawiciel.

  W przygotowaniu i przedstawieniu udział wzięła młodzież z gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem katechetów Ilony Kuśmierskiej i Marka Kuśmierskiego, z oprawą muzyczną Katarzyny Kołton i oprawą plastyczną Haliny Przystalskiej.

  Nie zabrakło również życzeń świątecznych od Pani Dyrektor i Pana Burmistrza i wspólnego kolędowania na wigiliach klasowych.

Zdjęcia z Jasełek i wigilii...


 • Z dumą prezentujemy pastorałkę świąteczną w wykonaniu uczennic naszej szkoły z zespołu SWEET VOICES. "Witaj, gwiazdko złota." Nagranej pod kierunkiem Karola Hadrycha (autor słów i muzyki).

  Teledysk zrealizowano w ramach nagrody finansowej otrzymanej przez zespół za zajęcie I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Janusza Gniatkowskiego - Poraj 2015, na którym reprezentował MOK w Porębie. Ze wsparciem finansowym Radnych Miasta Poręba - Agnieszki Andrzejewskiej i Arkadiusza Wojdyły.


  Kiermasz świąteczny

  W przededniu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia świetlica szkolna wspólnie z samorządami klas I – III i IV – VI zorganizowała kiermasz świąteczny. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zakupienia ozdób świątecznych, kart bożonarodzeniowych, stroików własnoręcznie wykonanych przez uczniów. Dużą popularnością wśród kupujących cieszyły się domowe wypieki: rozmaite ciasta, pierniczki i babeczki. Można było się zaopatrzyć w piękne świąteczne świece. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Wprowadził nas w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

  Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy wspomogli kiermasz, a w szczególności sponsorom Państwu Agnieszce i Łukaszowi Zawalskim. Dziękujemy wszystkim uczniom i członkom samorządów za zaangażowanie i pracę na rzecz kiermaszu.

Mały Samorząd na kiermaszu świątecznym...(czytaj dalej)


 • „Święta, święta czas kolędowania.

  Święta, święta narodziny Pana”.

  Zajęcia otwarte – „Spotkanie z kolędą” dla klas I – III przygotowała grupa teatralna „Świerszczyki” z klasy III „b”.

Zdjęcia z zajęć otwartych w klasie 3b...


                  
 • Mikołaj w klasie 1b.

  Każde dziecko zna tę datę - 6 grudnia i wszyscy czekają tego dnia na odwiedziny Mikołaja. Tak do końca nigdy nie wiadomo, czy akurat w tym roku możemy się spodziewać podarku, czy też rózgi. Dzieci w klasie Ib też po cichutku liczyły na upominki, ale trochę się obawiały, czy ten Święty do nich zawita.

  Zawitał :) Wszystkie dzieci były bardzo przejęte, ale doskonale poradziły sobie z pytaniami zadawanymi przez Mikołaja. Niektórzy nawet obiecali, że poprawią swoje zachowanie i będą lepiej się uczyć. W zamian za to otrzymali piękne prezenty, które sprawiły im wielką radość.

Zdjęcia z wizyty Świętego Mikołaja w klasie 1b...


 • 18 listopada 2015 roku uczniowie klasy Ia, Ib, Ic, IIc razem z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie.

  Przygodę rozpoczęliśmy od seansu „Kometa nad Szwajcarską Doliną”. Poczuliśmy się jak na statku kosmicznym, którym to wraz z Bereniką i Jurkiem, wybraliśmy się w Kosmos. Przewodnikiem po tym magicznym miejscu był sam Mikołaj Kopernik, który przybliżył dzieciom Układ Słoneczny. Mieliśmy okazję obejrzeć Księżyc, Marsa, Jowisza oraz naszą Planetę Ziemię. Zobaczyliśmy wiele ciekawych gwiazdozbiorów: Wielką niedźwiedzicę, Warkocz Bereniki, Jaszczurkę, Orła i inne. Ku przerażeniu niektórych podróżników doświadczyliśmy zderzenia z planetoidą. Naszą przygodę w Kosmosie zakończyliśmy docierając do tytułowej komety.

  Następnie udaliśmy się do kina IMAX na film pt. Dzikie z natury 3D”. To wzruszająca opowieść o miłości przybranych matek do niezwykłych dzieci – orangutanów i słoni. Przepiękne zdjęcia dzikiej natury, wzruszające i zabawne opowieści z życia zwierząt - podejrzenie tych cudów natury w trójwymiarze, to niezwykłe przeżycie.

Zdjęcia z wycieczki...


  ,,Oj darze, oj darze, niechaj przyszłość się ukaże, czary – mary wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie, zaraz wszyscy się dowiedzą, co nam wróżby przepowiedzą”.

  Andrzejkowe święto obchodziliśmy 26 listopada 2015 r. Stosowne rekwizyty, świece oraz zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb. Poznaliśmy znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i liczb, koła fortuny oraz innych przepowiedni.

  Dużo było śmiechu i radości, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Pamiętajmy, aby traktować przepowiednie z przymrużeniem oka, bo andrzejki to tylko zabawa.

  Dobrą muzykę zapewnili gimnazjaliści, którzy zajęli się obsługą sprzętu grającego.

  Wszystkim za pomoc w zorganizowaniu zabawy dziękujemy.

Zdjęcia z zabawy...


 • W listopadzie bieżącego roku Miejski Zespół Szkół w Porębie dołączył do Klubu Szkół UNICEF.

  Klub Szkół UNICEF to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale także organizują działania zaplanowane na dany rok szkolny. Każdego roku harmonogram prac ulega zmianie – raz zapraszamy do uczczenia ważnych dni międzynarodowych, innym razem organizujemy w szkole ciekawe wydarzenia. Zawsze jednak przyświeca nam ten sam cel – budzenie świadomości uczniów i kształtowanie postawy propomocowej.

  Pomysł na przystąpienie do klubu wyszedł z inicjatywy uczniów uczęszczających na zajęcia etyki, a opiekunem szkolnego klubu została nauczycielka przedmiotu - mgr Marta Szczerba.     Więcej...


 • Najpierw był pomysł, a teraz przystąpiliśmy do jego realizacji. 21 października 2015 w klasie 3 b zainaugurowana została akcja "Godzina literacka", którą pod kierunkiem pani Agnieszki Żakowskiej przeprowadzają uczniowie gimnazjum. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa i zachęcanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.

  „Fizia Pończoszanka” - to książka Astrid Lindgren, która został wybrana jako pierwsza lektura do głośnego czytania uczniom podstawówki. Czytały uczennice klasy 3 gimnazjum. Zajęcia polegały na głośnym zaprezentowaniu fragmentu książki, oraz przybliżeniu postaci autorki i jej twórczości.

czytamy czytamy czytamy lightbox gallery pluginby VisualLightBox.com v6.1

 • My tu przyszliśmy pierwszy raz. Pierwszaki, zupełnie nowi…

  W dniu 12 października 2015 roku wszyscy pierwszoklasiści naszej szkoły przeżywali niezwykłą uroczystość- ślubowanie. Uczniowie przygotowali program artystyczny pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Z uśmiechem na twarzy, przejęciem i ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Podczas uroczystości uczniom towarzyszyli: dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz uczniowie z klas 2 -4. Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani na uczniów.

  Na koniec uroczystości – niespodzianka! Rodzice wręczyli pierwszakom słodkie upominki. Był to wyjątkowy czas pełen wzruszeń i emocji.

  Wszystkim pierwszakom życzymy samych sukcesów !!!

Zdjęcia ze ślubowania...


 • W drugi dzień października klasa 1a, 1b i 1c z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa.

  Leśniczy opowiedział nam o zwierzętach, roślinach leśnych i o ochronie przyrody. Pokazał na leśnej ścieżce dydaktycznej dużo ciekawych gatunków z flory i fauny. Na koniec przygotowane zostało ognisko i pieczone kiełbaski- dzieci poznały przy okazji zasady bezpiecznego palenia ogniska w lesie (tylko w wyznaczonych miejscach) oraz ogólne zasady zachowania w lesie (cisza podczas obserwacji ptaków, zwierząt, zabieranie śmieci do domu, itd). Podczas tej wycieczki kilka mam wspomogło nas w opiece i organizacji- spacer po lesie i pieczenie kiełbasek- serdecznie im dziękujemy!

Zdjęcia z wycieczki... • Wycieczka do Krakowa.

  9 października 2015 r. klasy II c, III a i III b SP odwiedziły dawną stolicę Polski - Kraków. Zwiedziliśmy Wawel – Zamek Królewski, na którym odbyła się interesująca lekcja historii na temat życia ostatnich królów z dynastii Jagiellonów. Zjedliśmy pyszny obiad w restauracji „Bazylia” oraz klasa druga odwiedziła McDonald's. W ten piękny słoneczny dzień spacerowaliśmy nad Wisłą, podziwiając piękne widoki, a także zakupiliśmy symboliczne pamiątki. Dużą frajdę mieliśmy odwiedzając TVN, gdzie mogliśmy zwiedzić studio „Rozmów w toku”, reżyserkę oraz plany filmowe seriali „Szkoła” i „Szpital”. Wróciliśmy do Poręby zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka wycieczka lightbox gallery pluginby VisualLightBox.com v6.1

 • 1 października w Miejskim Zespole Szkół w Porębie odbył się Europejski Festiwal Piosenki z okazji Dnia Języków Obcych.Uczniowie z klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum zaprezentowali sie głównie w anglojęzycznych piosenkach znanych wykonawców, takich jak M.Jackson, Margaret, E.Clapton i inni. Wykonawcow oceniało Jury w składzie: pani dyr.I.Muskalska, pan vice-dyr.A.Pompka, pani K.Kołton, pan Karol Hadrych. Oto laureaci konkursu:
  I miejsce - Amelia Skop z kl.5 a; II miejsce - Dominika Trąbska z kl.2 b gimnazjum; III miejsce - Kamila Sułkowska z kl.2 a gimnazjum.
  Wszystkim gratulujemy talentu wokalnego i odwagi !!!
  Organizatorami festiwalu były Marta Wilczyńska, Katarzyna Gajek, Katarzyna Bujko, Barbara Kułach


 • Rusza kolejna, druga edycja programu społeczno-edukacyjnego „Wzorowa Łazienka” zainicjowanego przez markę Domestos, w której to akcji bierze udział nasza szkoła.
  Akcja ta zaadresowana jest do szkół podstawowych. Jej celem jest edukacja najmłodszych z podstawowego zakresu higieny oraz poprawa standardu i komfortu szkolnych łazienek, a także przemienienie ich w miejsca przyjazne dzieciom. Zachęcamy wszystkich Rodziców do wzięcia udziału w głosowaniu, którego należy dokonać na stronie www.wzorowalazienka.pl wchodząc w zakładkę GŁOSUJ, w której to trzeba wybrać: województwo- śląskie, miejscowość- Poręba i naszą szkołę. Następnie oddać głos na naszą szkołę i na swoim mailu potwierdzić głosowanie, lub klinknąć w link znajdujący się na stronie szkoły: Link do głosowania

  Czas trwania programu (głosowania): 1 września - 30 listopada 2015r. Ogłoszenie wyników: 6 grudnia 2015r.


Rok szkolny 2014/2015
 • „Każdy z Was mi przyzna rację, że najlepsze są wakacje.

  Można w lesie biwakować i w namiocie przenocować,

  można w cieniu odpoczywać lub w jeziorze „ żabką” pływać.

  Można sobie leniuchować, nocą gwiazdy obserwować,

  można także długo spać bo nie trzeba rano wstać...”

  Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki, wszyscy dotarliśmy do celu... Nadeszła pora, na zasłużone i długo wyczekiwane wakacje. To czas by odpocząć, zwiedzić różne zakątki kraju i świata, przeżyć niezapomniane przygody. To czas, by nabrać sił na nowy rok szkolny.

  W związku z tym, wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom życzymy udanych, pogodnych i bezpiecznych wakacji oraz przeżycia niezapomnianych przygód.

Fotoreportaż z zakończenia roku szkolnego 2014/2015... • 19 czerwca uczniowie klasy III a spotkali się na uroczystym podwieczorku z okazji Dnia Matki i Ojca. Po pobycie na zielonej szkole w miesiącu maju w krótkim czasie przygotowali niespodziankę, którą chcieli uczcić nie tylko święto rodziców, ale pożegnać I etap swojej nauki. Dzieci zaprezentowały wiersze oraz krótkie przedstawienie pt. „Zamieszanie w krainie bajek”. Uroczystość przebiegała w miłej i wesołej atmosferze.

W klasie 3a W klasie 3a W klasie 3a W klasie 3a W klasie 3a W klasie 3a W klasie 3a W klasie 3a lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • 11.06.2012 odbył się w naszej szkole Dzień Profilaktyki pod hasłem „Chcesz lubianym być, w zgodzie musisz ze wszystkimi żyć”. Laureaci konkursów: „ Grzeczność, na co dzień” dla klas I-III oraz konkursu „Mistrz savoir vivre” dla klas IV-VI otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali scenki lub wierszyki na temat znajomości zasad dobrego zachowania, na co dzień w stosunku do osób starszych, dorosłych, rówieśników. Młodzi aktorzy szkolnego koła teatralnego wystąpili w przedstawieniu profilaktycznym: „A jednak można”. Piosenki poświęcone kulturze słowa i dobremu zachowaniu przeplatały poszczególne punkty programu. Na zakończenie apelu, uczniowie kl. II b zaprezentowali dobre rady na temat tolerancji i pomagania innym.

  Galeria zdjęć z imprezy...


 • IV MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MITOLOGICZNY

  Już od czterech lat w Miejskim Zespole Szkól w Porębie odbywa się turniej mitologiczny, w tym roku odbyły się 26 maja 2015r.

  Piątoklasiści i ich publiczność świetnie się bawili. Zespoły klasowe rywalizowały ze sobą w kilku konkurencjach, tradycyjne największe emocje budziły rozgrywki sportowe.Większość uczestników turnieju wystąpiło w przebraniach bogów i herosów greckich. Kostiumy były niezwykle bogate i oryginalne. Poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki. Najwięcej punktów zdobyła klasa V ze Szkoły Podstawowej nr 2, II miejsce zajęła klasa Vb z MZS w Porębie, a III miejsce klasa V z SP nr 3. Każda drużyna otrzymała pamiątkowe dyplomy i statuetki . Spośród wszystkich uczestników wybrano trzy najlepsze przebrania, choć wybór był niezwykle trudny, gdyż wszyscy doskonale prezentowali się w swoich boskich szatach. I miejsce zdobyła Kamila Jefimow (SP2), II miejsce Wiktoria Malecińska (SP1), III miejsce Julia Karoń (SP2). W konkursie plastycznym najlepsze prace wykonali: Zuzanna Macherzyńska (SP1), Zuzanna Kapuśnik (SP2) i Igor Szymczyk (SP1).

  Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju i poprawnością wykonywanych zadań czuwało jury w składzie: Pani mgr Maria Machura, mgr Urszula Urbańczyk i mgr Agata Czaplak. Turniej przygotowała i prowadziła mgr Jadwiga Bergier.

  Galeria zdjęć z konkursu...
  Znamy już wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady „OLIMPUSEK” - sesja wiosenna. Z ogromną przyjemnością informujemy o imponujących wynikach. (więcej...)

 • Niedawno uczniowie klasy IV a i IV b podczas jednej z lekcji historii przenieśli się do świata greckich bogów, bogiń i herosów.. Przebrani w charakterystyczne stroje wraz z właściwymi atrybutami wspaniale odegrali swoje role... Na szkolnym Olimpie pokazali się m.in. Zeus, piękna Afrodyta, mądra Atena, waleczny Ares, Achilles i Herakles, władca mórz i oceanów Posejdon, bożek śmierci Tanatos, boski kowal Hefajstos, bogini urodzaju Demeter, bogini sprawiedliwości Temida, żona Zeusa Hera oraz Hestia, Artemida i wielu innych… Ta niecodzienna lekcja historii wszystkim bardzo się podobała.

  W tym roku szkolnym jeszcze raz będziemy gościć bogów i boginie greckie, gdyż 25 maja odbędzie się w naszej szkole, już IV Międzyszkolny Turniej Mitologiczny, na który już dziś zapraszamy ...

  Zobaczcie zdjęcia


 • Program Domowych Detektywów

  14 kwietnia 2015 roku o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się podsumowanie Programu Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie”, czyli programu wczesnej profilaktyki alkoholowej. Program ma bardzo ciekawą formułę. Utrzymany jest w konwencji nauki przez zabawę. Poprzez różnorodne metody pracy przekazuje wiedzę na temat zagrożeń związanych z piciem alkoholu.

  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy V a, V b, rodzice uczniów, wychowawcy klas oraz pedagog szkolny. Uczniowie przedstawili swoje prace i przygotowane informacje dotyczące różnych zagadnień związanych z alkoholem. Rodzice mieli okazję do rozwiązywania zadań z dziećmi i do wspólnej zabawy. Wszyscy uczestnicy programu mogli sobie nawzajem pogratulować, podziękować i miło spędzić czas. „Wieczór Jasia i Małgosi” zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  Zobaczcie zdjęcia • Latający Uniwersytet UŚ w Miejskim Zespole Szkół

  20 kwietnia do Miejskiego Zespołu Szkół zawitał Latający Uniwersytet. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się grupa pasjonatów- pracowników Uniwersytetu Śląskiego, którzy postanowili zarazić swoją pasją najmłodszych. Samo pojęcie „Latający Uniwersytet” nawiązuje do nieformalnych instytucji działających na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, słynących ze zmieniających się miejsc wykładów.

  Wykładowcy, którzy przyjechali do Poręby, przeprowadzili bezpłatne lekcje z biologii i chemii zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Część teoretyczna została podparta zajęciami praktycznymi. Uczniowie mogli zaobserwować fluorescencję skorpiona i popularnego napoju tonic, który, podświetlony lampą ultrafioletową zmienił kolor na niebieski. Omówiono budowę oka i jego zdolność do akomodacji oraz rodzaje światła. Pytań zadawanych przez uczniów było sporo. Można było zauważyć, że głód wiedzy został u nich rozbudzony…, Kto wie, może za kilka lat to oni będą odwiedzać ze swym latającym uniwersytetem innych uczniów?

  Składamy serdecznie podziękowania pracownikom Wydziału Promocji oraz wykładowcom Uniwersytetu Śląskiego za to, że przyjęli nasze zaproszenie i przeprowadzili tak pasjonujące i ciekawe zajęcia.


wyklad wyklad lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0 • 16 kwietnia klasa III a, pod opieką pań Haliny Przystalskiej i Klaudii Mikody wyruszyła na pieszą wycieczkę po okolicach Poręby w poszukiwaniu wiosny. Pokonując trasę od szkoły wzdłuż rzeki Czarna Przemsza grupa dotarła na Kierszulę. Po drodze uczniowie podziwiali pierwsze wiosenne kwiaty: fiołki, zawilce, kaczeńce oraz kwitnące krzewy forsycji i magnolii. Uwagę dzieciaków pochłonęły rozwijające się na drzewach liście oraz kwiaty, które ozdabiają ogrody i działki. Ważnym punktem wycieczki była obserwacja stawów a przede wszystkim zapoznanie się z charakterystyczną roślinnością porastającą ich brzegi czyli trzcinę. Po tak wyczerpującej wędrówce wszyscy bardzo chętnie odpoczęli na placu zabaw wesoło spędzając czas. W drodze powrotnej dzieci zauważyły, że piękno wiosennej przyrody w naszym mieście, niestety, w niektórych miejscach przysłaniają śmieci wyrzucane do rowów i do lasu. Chcąc sprzeciwić się takim zwyczajom i poprawić wygląd naszego miasta uczniowie wezmą udział w akcji „Sprzątanie świata” w dniu 24 kwietnia 2015r.


3a na rajdzie 3a na rajdzie 3a na rajdzie 3a na rajdzie 3a na rajdzie 3a na rajdzie 3a na rajdzie lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • 19 marca 2015 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2015. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Uczniowie rozwiązują test w odpowiedniej dla siebie kategorii wiekowej.

  Test konkursowy w kategorii "Maluch" (kl. 3 i 4) i w kategorii „Beniamin” (kl. 5 i 6). Takie same testy rozwiązują w tym samym czasie uczniowie w wielu krajach świata, a naszą szkołę reprezentowało w kategorii Maluch – 23 uczniów i Beniamin – 19 uczniów

  Jest to jedyna, w chwili obecnej, masowa impreza matematyczna na świecie.

  Gratulujemy udziału wszystkim uczestnikom. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Trzymamy za wszystkich kciuki!


Kangur 2015 Kangur 2015 Kangur 2015 Kangur 2015 Kangur 2015 Kangur 2015 Kangur 2015 Kangur 2015 Kangur 2015 Kangur 2015 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0 • Sukces uczennic MZS Aleksandry Gurtkiewicz i Antoniny Biały w II Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego BIG BEN... (więcej...) • Sukces Amelii Skop w ogólnopolskim konkursie wokalnym „Wygraj Szansę”.... (więcej...) • Ola Gurtkiewicz znalazła się wśród 80 laureatów Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Relacja z gali laureatów... (więcej...)

 • Dnia 26.03.2015r. w klasach V Szkoły Podstawowej nr 1 w MZS w Porębie odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie to prowadziła pani mgr Katarzyna Zemła - ratownik medyczny przy współudziale opiekunów Szkolnego Koła PCK – p. mgr Krystyny Mazur i p. mgr Barbary Drabek. Pani ratownik zaprezentowała uczniom, jak powinno wyglądać zgłoszenie zdarzenia oraz omówiła wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, pokazała zastosowanie chusty trójkątnej, środków antyseptycznych oraz działania sprzętu specjalistycznego: zestawu do intubacji, ciśnieniomierza, gleukometru. Następnie pokazała pozycję bezpieczną, jaką stosuje się w przypadku, gdy osoba poszkodowana oddycha. Zapoznała także dzieci z zasadami prowadzenia resuscytacji krążeniowo - oddechowej na fantomie. Po części teoretycznej uczniowie ćwiczyli wymienione działania ratownicze i demonstrowali własne umiejętności na fantomach. Pani ratownik omówiła także postępowanie przedmedyczne w przypadku złamania kończyn.

  Zajęcie te bardzo spodobały się uczniom naszej szkoły. Były ciekawe i interesujące. Dzięki nim zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanych osób. Na zajęciach Szkolnego Koła PCK uczniowie utrwalą nabyte wiadomości wykonując ćwiczenia praktyczne na fantomach.

pierwsza pomoc pierwsza pomoc pierwsza pomoc pierwsza pomoc pierwsza pomoc pierwsza pomoc pierwsza pomoc pierwsza pomoc lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Miłą niespodziankę przygotowali "młodzi i zdolni" uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie. 26 marca miał miejsce koncert „Piosenka - dance” poświęcony znanym i lubianym wykonawcom polskiej piosenki dance. Słuchając i oglądając występy poszczególnych wykonawców oraz prezentowaną choreografię – miało się wrażenie, że to nie sala gimnastyczna SP1 a estrada…

  Podczas koncertu Piosenki Dance wystąpili: Maja Kołodziejczyk, Wiktoria Seweryn, Martyna Gębala, Wiktoria Malecińska, Amelia Skop, Agnieszka Rok, Daniel Strojec, Zuzanna Wnuk, Ola Siejka, Dobrosława Smugorzewska Emilia Wiankowska i Natalia Sobierajska. Niekwestionowaną gwiazdą był Daniel Strojec z klasy 3b. Jego żywiołowy występ porwał całą publiczność do wspólnej zabawy. Można powiedzieć, że „premierowe szlaki zostały przetarte” w dobrym stylu i miłej atmosferze, którą zapewniła szczególna publiczność. Wszystkim uczestnikom koncertu gratulujemy ich osiągnięć muzycznych, a Pani Katarzynie Kołton pomysłu na taki koncert i prezentacji osiągnięć muzycznych uczniów!

Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance Piosenka Dance lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • 20 marca 2015 roku uczniowie MZS Poręba wspólnie oglądali częściowe zaćmienie Słońca.

  Około godz. 9.39 naszego czasu Księżyc znalazł się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Od tego czasu polscy obserwatorzy mogli podziwiać zjawisko. Trwało ono do 12.12. W Polsce Księżyc zakrył około 60 proc. tarczy słonecznej. Wyjątkiem okazała się północno-zachodnia część kraju, gdzie było to nawet 76 proc.

  Musieliśmy to zobaczyć!

  Zainteresowanie tym wydarzeniem było ogromne, a wszystko odbyło się dzięki sprzętowi do obserwacji i pod czujnym okiem nauczyciela fizyki i matematyki pana mgr Arkadiusza Wojdyły.

20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 20 marca 2015 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0
zacmienie
zacmienie
zacmienie
zacmienie
zacmienie
lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Sukcesy w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego (więcej...) • Sukcesy w Finale Powiatu w Mini Piłce Koszykowej Chłopców Szkół Podstawowych. (więcej...) • Moc atrakcji czekało na przedszkolaki, które odwiedziły naszą szkołę 13 marca. Wszystkie atrakcje zaplanowane na "Dzień Otwarty" przygotowane zostały przez panią Joannę Berżowską i panią Agnieszkę Żakowską, z pomocą uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

  Na powitanie z zainteresowaniem goście obejrzeli przedstawienie „Wiosno, Wiosenko witaj!” przygotowane przez zespół teatralny. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy kapelusz wiosenny. W rywalizacji udział wzięli uczniowie klas I-III. Dzięki przygotowanym przez nich kapeluszom nasza szkoła zakwitła w tym dniu pięknymi, wiosennymi kolorami i od razu zrobiło się radośniej.
  Na zakończenie przedszkolaki wraz z wychowawcami, w towarzystwie bajkowych postaci, mogli zwiedzić szkołę i zobaczyć jej bogate zaplecze dydaktyczne, a także porozmawiać z nauczycielami.

  Mamy nadzieję, że takie chwile pomogą przyszłym pierwszakom oswoić się z nowym miejscem i z pełnym zaufaniem pojawić się w progach naszej szkoły pierwszego września 2015 roku.

dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty dzien otwarty lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Sukcesy naszych uczennic w Rejonowym Turnieju Szachowym. (więcej...) •       

   Deutsch-Wagen-Tour w MZS PORĘBA 


 • 20 lutego 2015 r. odbył się Szklony Konkurs Plastyczny p.t. „Jestem grzeczny i życzliwy na co dzień” dla uczniów klas I – III. Uczniowie zaprezentowali w swoich pracach ciekawe pomysły plastyczne. W kategorii klas pierwszych:
  I miejsce zajęła Laura Król – klasa I „b”
  II miejsce – Iga Kiszel – klasa I „a”
  III miejsce – Aleksandra Cupiał – klasa I „b”.
  W kategorii klas drugich i trzecich przyznano wyróżnienia:
  Magdalena Pałęga - klasa II „a”
  Julia Cupiał – klasa II „a”
  Zuzanna Wodzińska - klasa II „b”
  Natalia Skwara – klasa II „b”
  Amelia Makieła – klasa II „b”
  Nagrody i dyplomy będą wręczone na Szkolnym Dniu Profilaktyki. Życzymy dalszych sukcesów.Tutaj znajdziesz zadania do konkursu Kangur. Poćwicz! "Trening czyni MISTRZA". • W dniu 27 lutego 2015r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Regionem IPA Zawiercie Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji – Sekcja Polska a Miejskim Zespołem Szkół w Porębie
  , którego celem jest:
  - Wzajemne wspomaganie działań statutowych IPA i MZS.
  - Propagowanie i przeprowadzanie działania dot. bezpieczeństwa wśród młodzieży poprzez organizację szkoleń, pokazów, seminariów oraz imprez sportowo-rekreacyjnych.
  Wzajemna współpraca ma służyć podnoszeniu poziomu edukacji i bezpieczeństwa wśród młodzieży oraz kreować pozytywny wizerunek służb mundurowych.
  Koordynatorem ze strony IPA jest pani Karina Surowiec, która jest również oficjalnym sympatykiem stowarzyszenia. • 20. 01. 2015 r. odbyła się debata szkolna na temat: „Tytoń, narkotyki, dopalacze, alkohol – jak się przed tym bronić”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas V i VI, pedagog szkolny mgr Joanna Wojtyla oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego mgr Barbara Kułach.

  Uczniowie dzięki zajęciom dowiedzieli się o szkodliwości środków psychoaktywnych, poznali zagrożenia społeczne i osobiste płynące z używania tytoniu, narkotyków, alkoholu i dopalaczy. Dyskutowali również jak oprzeć się namowom i nie stracić przyjaźni oraz czy można bawić się bez używek. Przeprowadzenie debaty było kolejnym zadaniem w ramach konkursu Lider Samorządu Uczniowskiego.

Debata Debata Debata Debata Debata Debata lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 1 - 3. Wyniki! (więcej...) • Z przyjemnością informujemy, że mamy laureatów w Ogólnopolskim Konkursie Olimpusek! (więcej...)


 • 30.01.2015 na hali MZS w Porębie odbył się turniej w mini-pilkę nożną klas 4-6 o Puchar Dyrektora MZS w Porębie. Po zaciętych bojach i sportowej rywalizacji klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco: miejsce 6 zajęła klasa IV b, miejsce 5 zajęła klasa IV a, miejsce 4 zajęła klasa VI b, miejsce 3 zajęła klasa Vb, miejsce 2 zajęła klasa VI a, miejsce 1 zajęła klasa Va.
  Głównym pomysłodawcą i organizatorem turnieju był mgr Mariusz Kołton, natomiast nagrody ufundowała Dyrektor MZS w Porębie, sędzią zawodów był Paweł Mazur, nad czasem gry czuwał Mateusz Kalisciak..

Konkurs sportowy Konkurs sportowy Konkurs sportowy Konkurs sportowy Konkurs sportowy Konkurs sportowy lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0 • W ostatni dzień przed feriami tj. 30 stycznia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs „Mam Talent”. Były to popisy taneczne, muzyczne, gimnastyczne, recytatorskie, śpiewacze oraz pokaz sztuczek magicznych. Publiczność reagowała żywiołowo. Dopingowali, oklaskiwali i wspierali jak tylko mogli wykonawców, doceniając ich odwagę i talent.

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy.


           


 • W minioną środę, 28 stycznia 2015 roku, szkolna sala gimnastyczna tętniła życiem do późnych godzin. Rozbrzmiała muzyka, w rytm której na sali pojawiały się piękne królewny, kolorowe wróżki, dzielni rycerze i wiele innych bajkowych i tajemniczych postaci. To młodsi uczniowie i goście, którzy przybyli na coroczną zabawę choinkową. Niektórzy przybyli ze swoimi rodzicami i młodszym rodzeństwem. Wszyscy pokazywali na parkiecie swoje taneczne umiejętności.Zobaczcie sami... (galeria zdjęć klas 1-3)

  (galeria zdjęć klas 4-6)

 • 20.01.2015 "Bezpieczna zima" - Spotkanie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej w Miejskim Zespole Szkół

  Zbliżają się ferie zimowe. Mamy nadzieję, że będą śnieżne i mroźne. Chcemy tez, aby były bezpieczne, dlatego uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z komendantem Straży Miejskiej w Porębie Adamem Puckiem, który jest również ratownikiem WOPR. Dowiedzieliśmy się jak niebezpieczne mogą być zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Na zajęciach można było poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa na lodzie, a także dowiedzieć się jak zachować się w sytuacji, kiedy lód załamie się pod nami lub pod inną osobą. Właściwe zachowanie w tych sytuacjach mogliśmy przećwiczyć w bezpiecznych warunkach na sali gimnastycznej.

  Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
  - W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
  - Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  - Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  - Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
  - Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

Szkolenie Szkolenie Szkolenie Szkolenie Szkolenie Szkolenie Szkolenie Szkolenie Szkolenie lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0


 • W dniu 16 stycznia 2015 r. w sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie dziecięcego teatrzyku działającego w naszej szkole. Przygotowana przez Panią Joannę Berżowską adaptacja bajki A. Rymkiewicza pt. ”Bez pracy nie ma kołaczy”, chociaż wykonana przez dzieci i dla dzieci, to i dorośli mogliby się z niej wiele nauczyć lub chociaż przypomnieć sobie zasady, dzięki którym nasze życie mogłoby być łatwiejsze.

Teatr szkolny Teatr szkolny Teatr szkolny Teatr szkolny Teatr szkolny Teatr szkolny lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Wiarygodna szkoła Mamy radosną informację, otóż nasza szkoła otrzymała certyfikat Wiarygodnej Szkoły Podstawowej za rok szkolny 2013/2014. Wyróżnienie to przyznaje się szkołom, które podejmują różnorakie akcje na rzecz uczniów oraz uzyskują wysokie wyniki nauczania. Wiarygodna Szkoła jest szczególnym i prestiżowym wyróżnieniem dla naszej szkoły.

  CZYM JEST PROGRAM WIARYGODNA SZKOŁA? Kategoria Wiarygodna Szkoła powstała w odpowiedzi na rosnącą potrzebę promowania wiarygodnego i solidnego wizerunku polskich szkół, które reprezentują właściwy poziom edukacyjny i wychowawczy oraz zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoich uczniom. Synonimem uczestnictwa w Programie jest przyznawany Certyfikat Wiarygodności, który jest dowodem spełnienia powyższych kryteriów i potwierdzeniem właściwych standardów funkcjonowania szkoły.
  Celem Projektu jest pomóc rodzicom przy wyborze odpowiedniej placówki dydaktycznej dla swoich dzieci. Cały Projekt ma stać się drogowskazem polecającym te szkoły, które są godne zaufania i wyróżniają się na rynku edukacyjnym.

Certyfikat lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0 • Jasełka szkole

Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 Jaselka 2014 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Dnia 17.12.2014 odbyły się w naszej świetlicy szkolnej Jasełka, na których uczniowie klas IV-VI wspólnie grali i śpiewali kolędy, również znaną kolędę w języku niemieckim „O Tannenbaum”.

koledowanie koledowanie koledowanie lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • 16 grudnia to dla naszej klasy IIIa dzień szczególny. My, nasi rodzice i wychowawczyni spotkaliśmy się przy wigilijnym stole. Wspólnie z panią przygotowaliśmy Jasełka, którym towarzyszyło śpiewanie kolęd i pastorałek, a nasi rodzice postarali się o słodkie przysmaki na stół wigilijny. W tej rodzinnej atmosferze, przy blasku świec, podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Naszym gościem była pani dyrektor Iwona Muskalska, która przyjęła zaproszenie i przyszła obejrzeć nasze aktorskie popisy.

Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a Jaselka w klasie 3a lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • WIGILIA W KLASIE I A 18 grudnia 2014r. klasa I a wraz z wychowawczynią przygotowała dla rodziców uroczystą wigilię i przepiękne przedstawienie. Panował magiczny, świąteczny nastrój. Wspaniały poczęstunek, stoły pięknie nakryte, palące się świece w stroikach. Świątecznie ubrane dzieci zaprosiły rodziców do wysłuchania wierszy, piosenek i kolęd. Gości –Rodziców i Panią Dyrektor, miło zaskoczyła propozycja wzajemnego dzielenia się opłatkiem i składanie życzeń, wszyscy chętnie spełnili tą staropolską tradycję… W bardzo miłej, rodzinnej atmosferze spędziliśmy naprawdę cudowny wieczór…

Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a Wigilia w 1a lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • SUKCES NASZEJ UCZENNICY … 10 grudnia 2014 roku, odbył się II etap (rejonowy) Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego..” Tegoroczna, już XX edycja dotyczy lat 972-1514. Od Cedyni do Orszy. W tym etapie naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Gurtkiewicz, Klaudia Kania i Alicja Pucek. Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy VI a Alicja Pucek zakwalifikowała się do Wojewódzkiego etapu Konkursu Historycznego. Będzie to już III etap tego konkursu. Mimo bardzo specjalistycznej wiedzy, wykraczającej poza ramy podstawy programowej, dziewczyny osiągnęły naprawdę bardzo dobre wyniki. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć, a Alicji życzmy powodzenia i sukcesu na kolejnym szczeblu tego konkursu. Opiekunem merytorycznymi, przygotowującymi Alicję do tego konkursu jest p. Jadwiga Bergier.

Sukces Alicji
Sukces Alicji
Sukces Alicji
lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Szkolny Klub Wolontariusza oraz Samorząd Szkolny serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, dzięki pomocy których mogliśmy zorganizować akcję świąteczna paczka. Dzięki Państwa wsparciu przygotowaliśmy w tym roku dwanaście paczek dla uczniów naszej szkoły. Podziękowania kierujemy także do Państwa Agnieszki i Łukasza Zawalskich, którzy podarowali na rzecz Szkolnego Klubu Wolontariusza świece bożonarodzeniowe. Dochód z ich sprzedaży został w całości przeznaczony na zakup produktów do paczek dla dzieci.
  Opiekunowie i Uczniowie działający w SKW i Samorządzie Szkolnym.

 • Wyniki Konkursu "Wzorowa łazienka"
  Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas dla nas i głosowali!!!

  Nasza szkoła została zakwalifikowana do listy 100 wyróżnionych szkół w programie Wzorowa Łazienka. Otrzymujemy w związku z tym dla szkoły zapasy produktów marki Domestos! Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie w projekcie dzieci, rodziców, nauczycieli i wszystkich tych, którzy włożyli taki wysiłek w PROGRAM Wzorowa Łazienka! • W klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadza nas rokrocznie kiermasz, podczas którego można kupić ozdoby świąteczne. Kiermasz zorganizowany przez świetlicę szkolną i samorząd uczniowski oferuje ozdoby świąteczne przygotowywane przez uczniów pod okiem pani Bożeny Jefimow, wychowawców świetlicy i z pomocą rodziców. Jak co roku naszą akcję wspierają sponsorzy: Łukasz i Agnieszka Zawalscy.
  Na stoiskach można znaleźć dosłownie wszystko, co mogłoby przyjść do głowy myśląc o świątecznych dekoracjach. Stroiki, świece, wieńce, choineczki, łańcuchy, kartki, ozdoby większe i mniejsze, takie do zawieszenia na choinkę i do ustawienia pod choinką, jako oryginalny prezent. Dochód będzie przeznaczony na zakup gier i pomocy dydaktycznych dla uczniów.
  Zachęcamy do wsparcia naszej akcji. Zapraszamy na kiermasz do 17 grudnia.

Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) Kiermasz 2014 :) lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • MIKOŁAJKI NA SPORTOWO! 5 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej przy MZS Poręba wzięli udział w sportowych Mikołajkach. Uczniowie reprezentujący swoje klasy w mieszanych zespołach rywalizowali ze sobą w różnych grach i zabawach. Wszyscy, łącznie z kibicami doskonale się bawili! Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a zwycięskie klasy I - III puchary Mistrza Sportu. Poza tym dyplom Mistrza Kibicowania zdobyła klasa IIb. W organizacji i prowadzeniu zawodów pomagali uczniowie klasy IIB gimnazjum, realizując w ten sposób obowiązkowy projekt gimnazjalny.
  Do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy zapraszamy na nasz oficjalny fanpage: https://www.facebook.com/mzsporeba


 • W dniu 27 listopada wychowankowie mgr Jolanty Salouhi z klasy I "a" po raz pierwszy uczestniczyli w zabawie andrzejkowej. Wróżka wprowadziła ich w magiczny świat wróżb, dzięki którym poznali swoją przyszłość. Spotkanie przy wspólnej zabawie w magicznym klimacie było wspaniałą okazją do integracji grupy.

Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a Andrzejki w 1 a lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • „ Tajemniczy Ogród” Przedstawienie teatralne „Tajemniczy ogród” w reżyserii Cezarego Domagały , scenografii - Bożeny Pędziwiatr, pod kierownictwem muzycznym - Tomasza Bajerskiego, zostało zrealizowane na podstawie powieści Frances Hadgson Burnett pod tym samym tytułem. Klasy IV a i IV b miały okazję obejrzeć go 19 listopada tego roku w teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie . Spektakl trwał 120 minut, a jego znaczną część stanowiły piosenki. Przedstawienie to w wersji musicalowej opisuje losy rozpieszczonej sieroty, Mary Lennox, która po śmierci rodziców zamieszkała u bogatego, ale pełnego goryczy, zdziwaczałego wuja. Jego dom i ogród skrywa pewną tajemnicę....

Teatr dla 4a i 4b Teatr dla 4a i 4b Teatr dla 4a i 4b Teatr dla 4a i 4b lightbox photo gallery joomlaby VisualLightBox.com v6.0

 • "Moje Drzewo Genealogiczne" Klasa IV a na lekcję historii przygotowała piękne drzewa genealogiczne. Wszyscy z zaciekawieniem poszukiwali swoich korzeni, a potem z dumą prezentowali swoich przodków……

Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • W dniu 19 listopada 2014 r. klasy II „a” i II „b” były na wycieczce w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach na spektaklu „Tylko jeden dzień”. To sztuka o radości życia i sile przyjaźni. Nie tylko pokazała nam, że nie należy bać się rzeczy nieuniknionych, ale także nauczyła, że warto żyć chwilą, bo nie wiadomo, co będzie jutro. Pokazała, że można żyć pięknie, nie myśląc o tym, co złe. Pamiątką z tej wycieczki jest wspólne zdjęcie z aktorami. Bardzo ucieszyliśmy się, że mogliśmy stanąć na scenie teatru.

W Teatrze Ateneum W Teatrze Ateneum lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • W dniu 20 listopada 2014r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Księgarnię Edukacyjną dla uczniów ze szkół powiatu zawierciańskiego "Jesienne czytanie w księgarni" z Łukaszem Dębskim- autorem książek dla dzieci i dorosłych. Wzięły w nim udział uczennice klasy VIa - Alicja Dziechciarek, Zuzanna Wnuk i Natalia Zawalska. Zajęły I miejsce w kategorii klas IV-VI. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Konkurs "Jesienne czytanie" Konkurs "Jesienne czytanie" Konkurs "Jesienne czytanie" Konkurs "Jesienne czytanie" Konkurs "Jesienne czytanie" Konkurs "Jesienne czytanie" lightbox photo gallery joomlaby VisualLightBox.com v6.0

 • Pomóż szkole wygrać wymarzoną łazienkę
  Szanowni Państwo!

  Społeczność Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie postanowiła zawalczyć o nową, piękną i kolorową łazienkę. W tym celu uczniowie naszej szkoły zaprojektowali „wymarzone szkolne łazienki” i zdjęcia swoich prac zgłosili do programu Domestosa „Wzorowa łazienka”. Od tej pory każdy może codziennie głosować na wybraną szkołę. Placówki rywalizują o nagrody przewidziane w Programie w postaci kwot pieniężnych przeznaczonych na remonty łazienek szkolnych i ich estetyzację (aranżację) oraz zapas produktów Domestos.

  Nie ukrywamy, że naszym marzeniem są nowe śliczne łazienki, dlatego prosimy Państwa o wsparcie. Im więcej nas będzie, tym większe szanse na wygraną. Będziemy wdzięczni za każdy oddany na nas głos i liczymy, że będziecie głosować codziennie – tylko wtedy uda nam się osiągnąć nasz cel.
  Pokażmy, że potrafimy się zmobilizować i zrobić coś dla innych!

  Wystarczy kliknąć w link: http://www.wzorowalazienka.pl/galeria/291i „ZAGŁOSUJ”, wpisz swój adres e-mail, odbierz pocztę i potwierdź oddanie głosu. To nic nie kosztuje, a może pomóc. Z góry serdecznie, gorąco dziękujemy!

  Wzorową łazienkę mieć chcemy
  Więc od rana głosujemy
  Tata z mamą, siostra z bratem
  Burmistrz z radnym i sąsiadem
  Wspólnie walczą i klikają
  Szkołę naszą tym wspierają
  Bo im więcej nas głosuje
  Szkoła szybciej awansuje
  I łazienkę wygrać może
  Modną, ładną i w kolorze
  Do roboty moi mili
  Pora byśmy się sprawdzili


 • XIII Bieg Papieski w Porębie. Dnia 18.10.2014r reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Biegu Papieskim. Indywidualnie miejsca na podium zajęli:

  w grupie dzieci do lat 6 (chłopcy) zwyciężył Bartłomiej Urzędniczek przed Danielem Strycharczukiem
  w grupie uczniów kl. I-II (chłopcy) zwyciężył Szymon Spyra a 3 miejsce zajął Miłosz Kotela
  w grupie dziewcząt kl. I-II - II miejsce zajęła Amelia Makieła
  w kategorii uczniów kl. III–IV (chłopcy) zwyciężył Damian Kuczera przed Piotrem Kochel
  w grupie dziewcząt kl.III–IV zwyciężyła Iga Mucha przed Kingą Kotela
  w kategorii uczniów kl. V–VI (chłopcy) II miejsce Oskar Machura i III Patryk Kuczera
  w grupie dziewcząt kl. V–VI zwyciężyła Klaudia Kania przed Nikolą Paluch

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.e-poreba.pl

Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 Bieg Papieski 2014 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Dnia 24.10. 2014r. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie zorganizował debatę na temat: „Przemoc i agresja w szkole i jej okolicy jak się przed tym bronić”.

  W debacie wzięli udział przedstawiciele z poszczególnych klas, opiekunowie Samorządu - pani mgr Barbara Kułach, pani mgr Jadwiga Karcz oraz pedagog szkolny mgr Joanna Wojtyla.
  W pierwszej części debaty została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat: Co to jest agresja i przemoc?. Następnie poszczególne grupy uczniów wypełniały arkusz, zaznaczając obok każdego zachowania czy to jest złość, czy agresja. W drugiej części uczniowie prezentowali w scenkach, jak reagować w czyjejś obronie. Odbyła się również dyskusja, co można jeszcze zrobić w naszej szkole, żeby nie dochodziło do agresji i przemocy.
  Na zakończenie uczniowie układali hasła mające na celu przeciwdziałanie agresji szkolnej. Wypracowano również zasady przeciwdziałania agresji i przemocy.

  Hasła i zasady zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu

Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Jesienna wycieczka II „a” i II „b” do Nadleśnictwa Siewierz 10 października 2014 roku uczniowie klas II „a” i II „b” wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrali się na wycieczkę szkolną do Nadleśnictwa Siewierz.
  W tym dniu pogoda nam dopisała. Mogliśmy zachwycać się pięknem lasu, który w słońcu mienił się pełną paletą ciepłych, jesiennych kolorów. Po lesie oprowadzały nas panie z nadleśnictwa.
  Uczniowie klas drugich spacerując ścieżką edukacyjną, zapoznali się z piętrową budową lasu, rozpoznawali różne rodzaje drzew, krzewów, liści, owoców i grzybów. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści o zwierzętach mieszkających w lesie i o tym jak przygotowują się do zimy. Obejrzały z bliska paśnik i miejsce dokarmiania leśnych zwierząt. Uczestniczyły również w zajęciach w izbie edukacyjnej, gdzie słuchały odgłosów leśnych zwierząt. Dużą radość i zadowolenie sprawiało dzieciom zbieranie kasztanów pod starymi kasztanowcami. Uwieńczeniem wycieczki były wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz pieczenie kiełbasek.
  Do szkoły uczniowie wrócili szczęśliwi, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie, jakie zdobyli dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przyrodą i własnej obserwacji.

Klasy drugie w Nadlesnictwie Siewierz
Klasy drugie w Nadlesnictwie Siewierz
Klasy drugie w Nadlesnictwie Siewierz
Klasy drugie w Nadlesnictwie Siewierz
Klasy drugie w Nadlesnictwie Siewierz
Klasy drugie w Nadlesnictwie Siewierz
Klasy drugie w Nadlesnictwie Siewierz
Klasy drugie w Nadlesnictwie Siewierz
lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0
wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b wycieczka 2a i 2b lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • 14 października to jeden z tych dni, w których uczniowie mają znakomitą okazję do wyrażenia wdzięczności swoim pedagogom za ich pracę. W naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był uroczyście. Aby rozjaśnić i rozweselić poważne na co dzień twarze nauczycieli zatroskanych o wykształcenie i wychowanie swoich podopiecznych, uczniowie gimnazjum pod kierunkiem opiekunów: p.Klaudii Mikody, p.Agnieszki Żakowskiej, p.Arkadiusza Wojdyły i p.Justyny Perończyk przygotowali niecodzienny pokaz mody. Hala sportowa MZS zamieniła się w tym dniu w profesjonalny wybieg dla modelek. Oprawą muzyczną zajęła się p.Katarzyna Kołton.
  Modele i modelki zaproponowali nauczycielom niezwykle atrakcyjne stroje, które nie tylko prezentowały się wspaniale na wspomnianym wybiegu, ale również mogą okazać się pomocne w ciężkiej i trudnej pracy w szkole.

  Organizatorom gorąco dziękujemy za trud włożony w przygotowanie imprezy i gratulujemy sukcesu.

Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
Dzien Edukacji Narodowej 2014
lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • W piątkowe przedpołudnie 10 października br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Porębie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – ślubowanie klas pierwszych. W tym roku szkolnym składały je trzy pierwsze klasy, kl. Ia , Ib i Ic pod opieką Jolanty Salouhi, Ewy Romanek i Marzeny Grabowskiej. Do tego ważnego dnia pierwszoklasiści przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu i deklamacji. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Artyści po każdym występie byli nagradzani gromkimi brawami.
  Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i tradycyjne pasowanie na ucznia symbolicznym wielkim ołówkiem przez p. burmistrza Marka Śliwę, p. dyr. Iwonę Muskalską i p. dyr. Arkadiusza Pompkę. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia klas pierwszych.

pasowanie1 pasowanie2 pasowanie3 pasowanie4 pasowanie5 pasowanie6 pasowanie7 pasowanie8 pasowanie9 pasowanie10 pasowanie11 pasowanie13 pasowanie14 pasowanie15 pasowanie16 pasowanie17 pasowanie18 pasowanie19 pasowanie20 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Pożegnanie lata …W sobotę 20.09.14r. członkowie Koła Krajoznawczego i Zuchy z V gromady, razem z opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczą po mieście Poręba. Towarzyszyła im piękna, słoneczna pogoda. Uczestnicy wspólnej wyprawy piekli kiełbaski a potem razem brali udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Dzieci chętnie rozwiązywały rebusy oraz krzyżówki dotyczące historii miasta Poręby. Zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domu.

  Szkoda, że lato już się kończy …

zuchy14_15 zuchy14_151 zuchy14_152 zuchy14_153 zuchy14_154 zuchy14_155 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • 26 września został ogłoszony Europejskim Dniem Języków Obcych. To wspaniała okazja, by zwrócić uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.
  Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury - bardziej zrozumiałe. W naszej szkole, w ramach obchodów tego święta, klasa 6 przygotowała dla swoich kolegów z klas młodszych przedstawienie w języku angielskim.

dzienjezykowSP dzienjezykowSP1 dzienjezykowSP2 dzienjezykowSP3 dzienjezykowSP4 dzienjezykowSP5 dzienjezykowSP6 dzienjezykowSP7 dzienjezykowSP8 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • W tym roku Dzień Chłopaka świętowaliśmy przy ognisku. Wspólne pieczenie kiełbasek, ruch na świeżym powietrzu i dużo dobrej zabawy okazały się (nie tylko dla chłopców) miłą formą spędzania wolnego czasu.
  Może w przyszłym roku to powtórzymy?

dzienchlopaka dzienchlopaka1 dzienchlopaka2 dzienchlopaka3 dzienchlopaka4 dzienchlopaka5 dzienchlopaka6 dzienchlopaka7 dzienchlopaka8 dzienchlopaka9 dzienchlopaka12 dzienchlopaka13 dzienchlopaka14 dzienchlopaka15 dzienchlopaka16 dzienchlopaka17 dzienchlopaka18 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • PAMIĘTAMY!Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie, wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. W ramach obchodów 70 rocznicy Powstania Warszawskiego i 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wcielili się w rolę młodych powstańców. Na sali gimnastycznej odbyła się gra historyczna. Żołnierze, sanitariuszki i łączniczki mieli do wykonania szereg zadań. Maja, Zuzia, Ola, Paulinka, Martynka, Karol, Wiktoria, Kacper, Michał i Bartosz, chcieli w ten sposób oddać hołd bohaterom – rówieśnikom, którym przyszło żyć w tak nieludzkich czasach. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była Pani mgr Jadwiga Bergier.

pamietamy1 pamietamy2 pamietamy3 pamietamy4 pamietamy5 pamietamy6 pamietamy7 pamietamy8 pamietamy10 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • W dniach 17 i 18 września na placu szkolnym uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami: Krystyną Mazur i Jadwigą Bergier, zorganizowali integracyjne ognisko.
  Do organizacji spotkania włączyli się rodzice–Marlena Myszor, Agnieszka Kowalska, Agnieszka Styblińska, Anita Kleszcz z klasy IVa oraz Iwona Król, Agata Kotela i Monika Wojdyła z klasy IVb. W czasie ogniska uczniowie mogli spędzić wspólnie czas, porozmawiać i pośmiać się. Korzystając z pięknej pogody grali w piłkę i uzupełniali stracone kalorie smażonymi przez rodziców kiełbaskami i piankami.

ogniskoklas4 ogniskoklas40 ogniskoklas41 ogniskoklas42 ogniskoklas43 ogniskoklas44 ogniskoklas45 ogniskoklas411 ogniskoklas412 ogniskoklas413 ogniskoklas414 ogniskoklas416 ogniskoklas417 ogniskoklas419 ogniskoklas456 ogniskoklas461 ogniskoklas462 ogniskoklas463 ogniskoklas464 ogniskoklas465 ogniskoklas466 ogniskoklas467 ogniskoklas469 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0

 • Straż Miejska uczy bezpieczeństwa w drodze do szkoły.
  17.09.2014 r. w naszej szkole odbyło się niecodzienne i bardzo interesujące spotkanie pt. "Bezpieczna droga dziecka do szkoły". Zostało ono zorganizowane i przeprowadzone przez pracowników Straży Miejskiej. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas I- III. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni bliską im tematyką. Przecież pokonują drogę każdego dnia dwukrotnie. Wykazali się bogatą wiedzą, bardzo chętnie i spontanicznie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami i zdobytym już doświadczeniem.
  Dyrekcja, wychowawcy, a przede wszystkim uczniowie dziękują pracownikom Straży Miejskiej za to spotkanie.

bezpiecznadroga bezpiecznadroga1 bezpiecznadroga2 bezpiecznadroga3 bezpiecznadroga4 bezpiecznadroga5 bezpiecznadroga6 bezpiecznadroga7 lightbox js slideshowby VisualLightBox.com v6.0


 

Rok szkolny 2013/2014 • 27 czerwca 2014 roku w Miejskim Zespole Szkół w Porębie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Najpierw uczniowie gimnazjum, a następnie szkoły podstawowej pożegnali mijający rok szkolny. Absolwenci klasy VI SP oraz uczniowie III klas gimnazjum, przygotowali część artystyczną. Padło wiele miłych słów i gestów wdzięczności. Również pani dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Iwona Muskalska dziękowała wszystkim nauczycielom i uczniom za owocną współpracę oraz rodzicom za bezinteresowną pomoc w realizacji zadań szkoły.
  Ważnym akcentem było przypomnienie o bezpieczeństwie podczas wakacji, aby wszyscy cało i zdrowo wrócili we wrześniu do szkoły.

  Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom obsługi, osobom współpracującym ze szkołą oraz wspierającym jej rozwój życzymy udanych, ciekawych, radosnych i słonecznych wakacji!


  • 4 czerwca 2014r. klasa III a odbyła wycieczkę do Bielska-Białej. Uczniowie wraz z wychowawcą mgr Jolantą Salouhi, opiekunami mgr Barbarą Drabek, mgr Jadwigą Karcz, mgr Krystyną Mazur zwiedzili Wytwórnię Filmów Rysunkowych. Poznali ciekawą, ale i bardzo trudną pracę grafika filmowego, kolejne etapy powstawania slajdów, kompozycję barw, etapy montażu filmowego. Największą atrakcją były projekcje filmów rysunkowych i widok eksponatów dużych postaci bohaterów, min. Reksia, Bolka i Lolka.

  Nie mniejszą atrakcją było przejście pod kierunkiem przewodnika po bielskiej starówce w okolicach starego rynku i placu Marcina Lutra, zobaczenie barokowego wnętrza Kościoła Opaczności Bożej, które się skrzy od złoceń  i zabytkowej rokokowej ambony w kształcie łodzi.    

  Po południu młodzi podróżnicy udali się do dolnej stacji w Bielsku Olszówce. Tam kolejką linową udali się na górną stację pod szczytem Szyndzielni ( 1028m n. p. m.). Półgodzinny spacer do schroniska na Szyndzielni dał możliwość podziwiania z punktów widokowych okolicznych szczytów oraz  pięknie położonego w dole miasta. Całodniowy wyjazd na tereny Beskidu Małego dał niezapomniane wrażenia tym bardziej, że był ostatnim wspólnym wycieczkowym wyjazdem z wychowawcą na koniec trzyletniej nauki.


  • Sezon wycieczkowy w pełni. Sympatycznie i w dobrych nastrojach kończą rok szkolny piątoklasiści. W dniach 11-12 czerwca uczniowie klasy Va i Vb uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Dołączyli do nich najbardziej wytrwali traperzy z klasy IVb , VIb i drugoklasistki z gimnazjum. W tych turystycznych zmaganiach nie zabrakło fachowej opieki w osobach pań: Urszuli Urbańczyk- wych.kl.Vb, Doroty Kiliańskiej –wych.kl.Va, pani Krystyny Mazur oraz pana Marka Kuśmierskiego. Program wycieczki do stolicy okazał się napięty, ale wszyscy w dobrych nastrojach podziwiali najpiękniejsze miejsca Warszawy. Zwiedzono  m.in. Park Łazienkowski. Pałac na Wodzie, zrobiono piękne zdjęcia przy pomniku Chopina, podziwiano  Pałac Kultury i Nauki gmach Sejmu RP, Belweder oraz dzielnicę ambasad i konsulatów. Największą atrakcją pierwszego dnia wycieczki okazał się pobyt w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzanie ogrodów na dachu biblioteki uniwersyteckiej. Pierwszy dzień wycieczki zakończył nocleg w przytulnych pokojach hotelu Aramis. Kolejny dzień  dostarczył równie wielu wrażeń. Uczniowie obejrzeli Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta. Wrażenia po spacerze  Krakowskim Przedmieściem okazały się niezapomniane. Wiele atrakcji turystycznych na pewno wszystkim zapadnie w pamięci.     Wszyscy uczestnicy tej niezwykłej wycieczki wrócili do domów w dobrych nastrojach, zapewniając swoich opiekunów o integrującej i niezapomnianej atmosferze panującej podczas  wyjazdu do stolicy.

   


   

   Sukcesy uczniów szkoły podstawowej z języka polskiego. (więcej...)  • Dnia 6 maja 2014 roku odbył się finał VIII Międzypowiatowego Konkursu Języka Angielskiego Żarki 2013/2014 ... (wiecej)

   
  • Dzień 17.06 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Porębie był  Dniem  Profilaktyki. Celem imprezy było podsumowanie wszystkich działań profilaktycznych podejmowanych w ciągu roku szkolnego. Uczniowie poprzez wiersze, piosenki i przedstawienie teatralne przypomnieli jakich zachowań należy się wystrzegać, aby życie w szkole było przyjemniejsze. Podpowiedzieli również, jakimi wartościami należy się kierować, by szkoła była miejscem kulturalnym i przyjaznym.

  Zwycięzcom konkursu plastycznego „Jestem grzeczny i życzliwy” dla klas I- III oraz konkursu „ Kulturalny i życzliwy uczeń” dla klas IV – VI wręczono nagrody.


  • Gminne Dyktando Matematyczne w Miejskim Zespole Szkół w Porębie ....(więcej) 


  • W dniu 8.05.2014r.  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  XX I  Olimpiadzie  Matematycznej „ Archimedes Plus ... (więcej)


  • Miejski Zespół Szkół – Program Domowych Detektywów

   17 czerwca o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się podsumowanie Programu Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie” czyli programu wczesnej profilaktyki alkoholowej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy V a, V b,  Rodzice uczniów, wychowawcy klas oraz pedagog szkolny.

   Uczniowie zaprezentowali swoje prace dotyczące różnych zagadnień związanych z alkoholem. Rodzice mieli okazję do rozwiązywania zadań z dziećmi i do wspólnej zabawy. Wszyscy uczestnicy programu mogli sobie nawzajem pogratulować, podziękować i miło spędzić czas. Słodki poczęstunek zakończył „Wieczór Jasia i Małgosi”.


  • Klasy I „a” i I „b” MZS w Porębie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

  Dzieci miały okazję:

  • Poznać życie naszych dziadków i pradziadków, oraz skubnąć trochę historii dzięki aktywnemu uczestnictwu w wykładzie historycznym w Skansenie Wsi Jurajskiej z początku XIX wieku

  • Poznać, pogłaskać oraz nakarmić zwierzaki w Zwierzyńcu

  • Zwiedzić malownicze tereny Jury.

  • Wyszaleć się do woli w parku zabaw.

  • Spróbować smakołyków wiejskiej kuchni


   

  Dzień Rodziny - obchody Dnia Matki i Ojca

  13 czerwca 2014r. uczniowie z klasy I „a” Szkoły Podstawowej nr 1 przy MZS w Porębie  wraz z wychowawczynią i przedstawicielami Rady Rodziców przygotowali  uroczysty Dzień Rodziny, by uczcić Święto Matki i Ojca.

  Święta te są wyrazem wdzięczności dzieci, szacunku i miłości do rodziców. Uczniowie  w szczególny sposób złożyli życzenia i podziękowania swoim ukochanym rodzicom. Przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny zachwycił i wzruszył zgromadzonych gości. Dzieci z wielkim przeżyciem recytowały wierszyki  i śpiewały piosenki. Występy najmłodszych uczniów  wywołały wiele łez wzruszeń. Były nagradzane głośnymi brawami. Po części artystycznej na wszystkich gości oraz dzieci czekały przepyszne prażonki, które wcześniej upiekli tatusiowie oraz słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

  Takie spotkania są okazją do bliższego poznania oraz do wyrażenia podziękowania  rodzicom za trud, jaki włożyli w wychowanie swoich pociech.

   


  • 13 czerwca uczniowie naszej szkoły wybrali się na Dzień Otwarty Szkoły Policji w Katowicach. Jest to jedyna szkoła policji na południu Polski – okazja była więc niecodzienna. Naprawdę było na co popatrzeć! Imprezę  zainaugurował uroczysty apel z prezentacją i składaniem meldunków. Następnie została wciągnięta na maszt flaga państwowa a wszyscy obecni,  uroczyście odśpiewali hymn państwowy. Apel zakończył się przemarszem i prezentacją  wszystkich rodzajów służb mundurowych w rytm  muzyki marszowej  w wykonaniu orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.  Po apelu udaliśmy się na pokaz wyszkolenia i tresury psów policyjnych. Niemałą atrakcją były widowiskowe pokazy sprawności policyjnej: sportów walki, pokaz samoobrony i technik interwencyjnych oraz musztry w wykonaniu słuchaczy szkoły policji oraz grupy interwencyjnej SW w Katowicach. Pokazom towarzyszyła odpowiednio dobrana muzyka . Przygotowano dla nas również  konkursy z zakresu znajomości ruchu drogowego, działań policyjnych i zabaw sportowych.  Na miejscu goście mogli zaspokoić głód przepyszną grochówką. Za rok na pewno znów się wybierzemy.


  • Miejski Zespół Szkół w Porębie Kampania „Ćwicz umysł i ciało – bezpiecznie”. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział  w  kampanii „Ćwicz umysł i ciało – bezpiecznie” organizowanej w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” w obszarze „Bezpieczna szkoła” oraz upowszechniania aktywności fizycznej uczniów w „Roku Szkoły w Ruchu”.Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami konkursu  plastycznego połączonego z formą literacką, pt.„Mój autorytet/wzór sportowca…, dlaczego On/Ona?”  organizowanego  w ramach tej kampanii.

  W kategorii gimnazjum I miejsce zdobył Kacper Wawrzynkiewicz z klasy I B gimnazjum, w kategorii szkół podstawowych  II miejsce zdobyła Kamila Gajecka z klasy VI B. Uroczyste podsumowanie działań zrealizowanych w ramach Kampanii „Ćwicz umysł i ciało – bezpiecznie” odbyło się   10 czerwca 2014 r. w  Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Uroczystego wręczenia nagród dokonał śląski kurator oświaty Stanisław Faber.


  • Pierwsza pomoc przedmedyczna- Jak ratować ludzkie życie? Dnia 06.06.2014r. w klasie I „a” Szkoły Podstawowej nr 1  MZS w Porębie odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie to prowadziła pani mgr Katarzyna Zemła, ratownik medyczny.

  Pani ratownik zaprezentowała dzieciom , jak powinno wyglądać zgłoszenie zdarzenia oraz omówiła wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Następnie pokazała pozycję bezpieczną, jaką stosuje się w przypadku, gdy osoba poszkodowana oddycha. Zapoznała także dzieci z zasadami prowadzenia RK.O – resuscytacji krążeniowo - oddechowej na fantomie. Następnie uczniowie ćwiczyli wymienione działania ratownicze i demonstrowali własne umiejętności. Pani ratownik omówiła także postępowanie przedmedyczne w przypadku złamania kończyn czy  skaleczeń. Zajęcie te bardzo spodobały się najmłodszym uczniom naszej szkoły. Były ciekawe i interesujące. Dzięki nim  dzieci zdobyły wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanych osób.


  W bibliotece szkolnej MZS w Porębie odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania do którego przystąpili najlepiej czytający uczniowie kończący pierwszy etap edukacyjny, wyłonieni w eliminacjach klasowych.

  Celami konkursu było:

  • przybliżenie literatury dziecięcej

  • zachęta do czytania

  • budzenie wrażliwości na piękno słowa                                                                                         

  • uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze

  Jury w składzie mgr Agnieszka Żakowska i mgr Joanna Berżowska podczas czytania zwracało uwagę na płynność, poprawność, wyrazistość i tempo czytania.

  Oto nasi tegoroczni laureaci: I miejsce – Amelia Skop kl. III „a”;; II miejsce – Wiktoria Król kl. III „b”; III miejsce – Antoni Kot kl. III „a”

  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy!


  „Wesoły świat Juliana Tuwima” - to tytuł Szkolnego Konkursu Czytelniczego dla uczniów klas III, który odbył się w MZS w Porębie.

  Konkurs miał na celu:

  • rozbudzić zainteresowania czytelnicze wśród uczniów

  • popularyzować twórczość Juliana Tuwima

  • wzbogacać słownictwo uczniów

  • pobudzać wrażliwość na piękno poezji

  • kształcić zdrową rywalizację i współzawodnictwo

  • integrować dzieci

  • wdrażać do odpowiedzialności za wykonanie powierzonego zadania.

  Zwycięzcami okazali się: I miejsce – Wiktoria Król kl. III „b”; II miejsce ex aequo – Natalia Duda kl. III „b” i Bartosz Myszor kl. III „a”; III miejsce ex aequo – Natalia Sałacińska kl. III „a” i Oliwia Staszek kl. III „b”

   Organizatorzy gratulują i życzą dalszych sukcesów w nauce!


  • Lekcja wolności. W ramach obchodów 25 rocznicy  wydarzeń 1989 roku, uczniowie klasy VI a i VI b wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Lekcja ta odbyła się dokładnie w dniu 4 czerwca 2014 , czyli w dniu rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, dzięki którym upadł w Polsce komunizm. Uczniowie mieli możliwości obejrzenia filmu „Polskie drogi do niepodległość” oraz włączenia się w dyskusję na temat najnowszej historii Polski. Dzięki tej lekcji udało się przybliżyć uczniom wydarzenia z 1989 r., a przede wszystkim  rozbudzić ciekawość historii i  postawy patriotyczne.


  • III MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MITOLOGICZNY. Już od trzech lat w naszej szkole odbywa się turniej mitologiczny. W tym roku zmagania piątoklasistów odbyły się 28 maja 2014r. O godz. 9.00 na sali gimnastycznej  tłumnie zjawili się uczniowie wraz z opiekunami. Zaraz potem rozpoczęły się rozgrywki. Otwarcia turnieju dokonała dyrektor szkoły, pani  mgr Iwona Muskalska.  Czteroosobowe  zespoły miały przed sobą zadania dotyczące wiedzy na temat mitologii greckiej. Jak zwykle największe emocje wzbudziły rozgrywki sportowe. Atrakcyjnym elementem turnieju, jak co roku, były stroje, jakie mieli na sobie uczestnicy. Każdy uczeń przebrał się za wybraną postać mitologiczną. Kostiumy były niezwykle bogate i oryginalne. W zmaganiach konkursowych brała udział również publiczność, która miała do rozwiązania kilka zadań.  Warto podkreślić, że poziom przygotowania uczestników był niezwykle wysoki, zaś rywalizacja o czołowe miejsca naprawdę emocjonująca, uczniowie odpowiadali na bardzo  trudne pytania, a o wyniku końcowym decydowała nie tylko wiedza, ale i bogini  losu - grecka Tyche.

  Ostatecznie zwyciężyła klasa Va z Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie, II miejsce zajęła klasa V z SP nr 3 im. Janusza Korczaka, a III miejsce klas Vb z MZS w Porębie. Każda drużyna otrzymała pamiątkowe dyplomy i statuetki . Spośród wszystkich uczestników turnieju wybrano najlepsze przebranie. Wyróżnienie otrzymali : Julia Matan (Va MZS), Klaudia Maciążek (SP3), Julia Gajecka (Vb MZS), Maja Maciaszek (Vb MZS), Michał Góralczyk (Va MZS) oraz Rafał Cupiał (Vb MZS).
  Zmagania zespołów klasowych oceniało jury w składzie: mgr Urszula Urbańczyk, mgr Agata Czaplak i mgr Małgorzata Nowak. Turniej przygotowała i prowadziła mgr Jadwiga Bergier. Specjalne podziękowania należą się dla Kamili i Julii Gajeckich za przepiękną dekorację oraz dla uczniów klasy VI b SP i Ia (szczególnie dla Julii Nowak), Ic i IIa gimnazjum, za pomoc w przygotowaniach.

   


  • W dniach 12-14 maja 2014r. uczniowie klas szóstych pod opieką nauczycieli:   Jadwigi Karcz, Krystyny Mazur, Joanny Wojtyli i Marka Kuśmierskiego miło spędzili czas na wycieczce w Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku koło Bochni. Zwiedzili oni trasę turystyczną w kopalni soli w Bochni, zamek w Nowym Wiśniczu oraz Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarło wykorzystanie nowoczesnych technik multimedialnych, dzięki którym zwiedzający spotkali w kopalni średniowiecznych górników i zobaczyli podziemne żywioły, jakie nękały pracujących pod ziemią.

   Na terenie ośrodka uczniowie uczestniczyli w zmaganiach z grawitacją, a także w zawodach na torze gokartowym. Zajęcia te dostarczyły wielu niezwykłych emocji i sporej dawki adrenaliny. Uczniowie wzięli również udział w programie edukacyjnym ,,Wielka wyprawa solnym szlakiem”, który pozwolił na poznanie tajemnicy dawnych rzemiosł, rozwikłanie zagadki zbója Szyca, odnalezienie właściwej drogi w labiryncie podziemnych korytarzy. Mieli okazję poznać najbliższą okolicę w czasie przejazdu wozem taborowym.

  Integracji zespołu dopełnił grill z pieczeniem kiełbasek i  dyskoteka prowadzona przez DJ-a. Warunki atmosferyczne nam sprzyjały oraz pogoda ducha dopisywała o co zadbali opiekunowie J. Z relacji uczniów to była niezapomniana wycieczka …  


  Konkurs Prozdrowotny dla klas II

  Tegoroczny Konkurs Prozdrowotny dla uczniów klas drugich miał za zadanie propagowanie wśród dzieci wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia. Reprezentacje klas drugich uczestniczyły w  następujących konkurencjach:

  -        przedstawienie hasła o treści zdrowotnej w formie rymowanki lub hasła,

  -        zespołowe odpowiedzi na pytania zadawane przez jury,

  -        test pisemny,

  -        rozwiązywanie zagadek,

  -        prezentacja zestawu ćwiczeń porannych.

  Klasa II „a” wystąpiła w składzie: Kacper Kalaba, Jan Cebula, Julia Korczyna.  Przedstawicielami klasy II „b” byli: Magdalena Koczur, Oskar Kozłowski, Natalia Seweryn.

  Zawodnicy wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem podczas wszystkich konkurencji konkursu. Niewielką przewagą punktów zwyciężyła drużyna klasy II „b”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone zawodnikom na apelu klas I – III.

                                                                             Organizatorzy:

  mgr Barbara Drabek i mgr Ewa Romanek


  • 1 maja 2014 roku, mija 10 lat od wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. Nie należymy do eurosceptyków, choć pamiętamy, że wiele należało uczynić, by korzyści płynące z członkostwa przeważyły i by obawy się rozwiały. Jako początkowo umiarkowani, a teraz coraz bardziej przekonani euroentuzjaści stwierdzamy, że to, co dla nas było nowe, dla młodego pokolenia jest po prostu podarowane. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom drogę do Unii, procesy rozpoczęte w roku 2004 oraz samą Unię jako wspólnotę narodów europejskich.
   Uczniowie MZS zabrali nas w podróż po kilku państwach unijnych. Poznaliśmy ich zabytki, tradycje a także tańce narodowe.

    


  • Miejski Zespół Szkół w Porębie zdobył tytuł Bezpiecznej Szkoły  oraz członkowstwo Ogólnopolskiego Klubu Bezpieczne Szkoły.

   Nasza szkoła w okresie od 10.05.2013 do 30.11.2013 brała udział w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”.
   Konkurs przebiegał pod hasłem „Prawo, przyjaźń, tolerancja” a jego celem było spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. Podejmowane działania dotyczyły
   norm współżycia, poszanowania praw jednostki, w tym ucznia – obywatela, przeciwdziałania patologiom, krzewienia tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Warunkiem uzyskania certyfikatu bezpieczeństwa było zrealizowanie jedenastu zadań przewidzianych regulaminem. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

    


  • Nasi uczniowie z klas  VI a i  VI b, wzięli udział w projekcje, dotyczącym zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przez dwa tygodnie, dzięki przeprowadzanym lekcjom, uczniowie mogli poszerzać swoją wiedzę o Parlamencie Europejskim i lepiej zrozumieć, dlaczego warto brać udział w wyborach. 
   Celem naszej akcji było zachęcenie młodych ludzi do większej aktywności obywatelskiej. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości. Uczniowie sami  przygotowywali plakaty, ulotki, prezentacje dowolnych komitetów wyborczych. W dniu 21 maja odbyła się prezentacja przygotowanych materiałów ( Julia Pałucha i Wiktoria Donocik – przygotowały, na tę okazję nawet słodki upominek).  

   Od rana  22 maja obowiązywała już cisza wyborcza, w tym dniu uczniowie mieli możliwość po raz pierwszy  wziąć udział w głosowaniu. W tym celu  został  specjalnie na tą okazję przygotowany lokal wyborczy. Komisja w składzie: Wiktoria Donocik, Iga Zaporowska, Paulina Pałuchowska i Wiktoria Borówka, czuwała nad poprawnością głosowania.  Młodzież przed otrzymaniem kart do głosowania musiała przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem. Wyniki wyborów zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej. W trakcie wyborów odwiedziła nas Pani Dyrektor  mgr Iwona Muskalska. Pomimo dużego zainteresowania, frekwencja wypadła różnie ( problemem był tu niestety brak dokumentu tożsamości), ale głosowaliśmy po raz pierwszy. Koordynatorem projektu była Pani mgr Jadwiga Bergier.


  • Klasy pierwsze z MZS zwiedziły Muzeum Chleba w Radzionkowie.

   Obejrzeliśmy projekcję filmu pt. „Chleb”, poznaliśmy historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz proces produkcji pieczywa. Wysłuchaliśmy prelekcji o szacunku do chleba. Przygotowaliśmy i formowaliśmy plecionki, które po upieczeniu mogliśmy sobie zjeść. Zwiedziliśmy też salę, w której poznaliśmy zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje, przybory. Siedząc w dawnych drewnianych ławkach pisaliśmy rysikiem na kamiennych tabliczkach. Były też zabawy na placu zabaw. To był wspaniały dzień!.

    


   • W Miejskim Zespole Szkół w Porębie 15.04.2014r na lekcji przyrody z klasą IVb została przeprowadzona lekcja pt.: "Życie na łące: Lekcja o pszczołach". W ten sposób klasa IVb przyłączyła się do ogólnopolskiej Akademii Przyjaciół Pszczół, aby chronić i pomachać pszczołom. Na lekcji wykorzystano tablicę multimedialną oraz e-lekcję ze strony: www.mzs_przyroda.republika.pl, przygotowaną przez nauczyciela przyrody mgr Monikę Olszewską. Na początku uczniowie zaznajomili się z zasadami jakich powinien przestrzegać Prawdziwy Przyjaciel Pszczół. Poznali najważniejsze informacje o pszczołach w prosty i najbardziej lubiany przez uczniów multimedialny sposób. Uczniowie w trakcie zajęć korzystając z magicznych pisaków łączyli z fotografią pszczoły wszystkie fotografie, które kojarzyły im się z pszczołami, a pozostałe skreślali. Następnie uzupełniali tekst z lukami o powstawaniu owoców, aby uświadomić sobie jak duże znaczenie dla człowieka mają pszczoły. Gdy nadszedł czas na rozpoznawanie gatunków pszczół, młodzi przyrodnicy nie mieli z tym najmniejszych problemów. Na koniec zaznaczali na schemacie wszystkie elementy budowy pszczoły, po czym zapoznali się z ich funkcjami. Po zakończeniu zajęć uczniowie stwierdzili, że od tej pory będą już wiernymi Przyjaciółmi Pszczół, gdyż już wiedzą, że bez nich ludzie nie mogliby istnieć, zgodnie stwierdzając: "Jeśli nie będzie pszczół – to nie będzie nas!".


  25.04.2014r. w Szkole Podstawowej nr 1 zorganizowany został dla uczniów klas I – III  Wiosenny Dzień Sportu pod hasłem ,,Żyjmy zdrowo” promujący zdrowy tryb życia i odżywiania się. Wszyscy uczniowie aktywnie brali udział w pięciu przygotowanych ,, wesołych zabawach” , w których nie tylko należało wykazać się szybkością i zwinnością, ale pomysłowością i sprytem.      

  Klasy które okazały się  nieco lepsze od swoich kolegów to: klasa I b, II a, III b.

  Zawody miały jednak na celu zapewnienie dzieciom dobrej i wesołej zabawy, tak by nikt nie czuł się przegrany każda klasa otrzyma dyplom. 

  Całość przygotowali i przeprowadzili mgr Halina Przystalska i mgr Mariusz Kołton.                                                                               


   

   

  Wiosna tuż, tuż... W piątek (21.03.2014) uczniowie z klasy I „a”  świętowali nadejście wiosny. Wyruszyli nad rzekę Czarną Przemszę w kolorowym pochodzie. Zabrali ze sobą kukłę Marzanną -  symbol odchodzącej zimy. Pożegnali zimę okrzykami: „Precz zimo zła” i „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno! Ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!” . W drodze powrotnej kukłę Marzannę ozdobiły kwiatami i w ten sposób zamieniły w Panią Wiosnę, która, mamy nadzieję, zagości u nas na dłużej. Wiosna to pora bardzo radosna. Przyroda budzi się do życia, zwierzęta wychodzą z zimowego ukrycia, ptaki powracają do swoich gniazd, a uczniowie z Poręby podziwiają ten przepiękny świat.

   

   


   

      Świetlica szkolna serdecznie zaprasza...

   


   

  Sukcesy w konkursach językowych odnieśli: Michał Michalczyk kl.IVb, Aleksandra Siejka kl.IVb, Zuzanna Macherzyńska kl.IVb, Bartosz Sierka kl.IVb,  Aleksandra Gurtkiewicz kl.Va, Michał Góralczyk kl.Va, Krzysztof Zawalski kl.VIa i Antoni Kot z kl. III a.... (czytaj dalej)

      

   

  W dniu 19 marca uczniowie klas I – III wyruszyli w podróż po sklepieniu niebieskim razem z Panem Astronomem i jego dziećmi Teleskopkiem i Teleskopką . Wspólnie podziwiali układy gwiazd- wyobrażając sobie różne postacie , które gwiazdy tworzyły, poznali niebieski zwierzyniec – odgadując swój znak zodiaku. Ruszyli w drogę dookoła Słońca po orbitach różnych planet, poznając czas w jakim pokonują tę drogę, a na koniec odwiedzili księżyc. Lekcja wszystkim się bardzo podobała.

   

   

   


   

   

  10 marca do naszej szkoły kolejny raz przyjechał ,, Kabaret Krasnoludków”. Jest to grupa aktorów scen krakowskich - pan Andrzej Jurczyński, pan Kajetan Wolniewicz i pani Renata Nowicka- która w zabawny, dowcipny sposób przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Podczas godziny pełnej śpiewu, humoru i dowcipu dzieci spontanicznie uczestniczyły w spektaklu razem z aktorami.

   

   

   

   

   


  Julia Gajecka i Kamil Mazur  reprezentowali Miejski Zespół Szkół w Porębie na konkursie recytatorskim w Zawierciu

  19 lutego 2014 roku odbył się I etap konkursu recytatorskiego „Wrażliwość na słowa”...(czytaj dalej)

   

   

   

   

   


   

   

  Mateusz Król (Ia), Michał Kania (Ib), Emilka Kucia (Ib), Antosia Nowak (Ib), Amelka Żelichowska (IIb) laureatami czwartej edycji ogólnopolskiej olimpiady OLIMPUSEK,

  ...( czytaj dalej)

   


   

  KWIATEK DLA BABCI I DZIADKA

  W dniu 20.02. 2014r. w klasie I „a” odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście  z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt w pięknie udekorowanej klasie.  Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Następnie wręczyły  kwiatuszki oraz własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć (medale z życzeniami) i Dziadków ( zdjęcie w ramce ). Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Po części artystycznej dzieci  wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków, bo przecież Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka.

   

   


  przeczytaj: Podziękowania od Sztabu WOŚP w Porębie :)

  materiał pochodzi z www.itvregion.pl

  22 Finał przeszedł nasze oczekiwania. Łączna zebrana kwota to 21 760 złotych!

  Wielu ludzi w tym dniu połączyło swoje serca ku wspólnemu celowi- zakupowi specjalistycznego sprzętu ratunkowego dla dzieci i godnej opiece medycznej seniorów.
  Od godziny dziewiątej rano 45 wolontariuszy zbierało pieniądze na ulicach naszego miasta. Mieszkańcy chętnie wrzucali pieniądze do puszek.  Udało się im zebrać ponad 8000 złotych! Tymczasem w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się występy. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści – młodzież z porębskich szkół i dzieci z przedszkola,  Karol Hadrych oraz jego wychowankowie z Miejskiego Ośrodka Kultury. Następnie na scenie pojawiły się zespoły zaproszone na porębski finał - BAZA 1L, 2 GRAMY , „CIERCHEŃ”, „Stupify”, „XPRESSIVE” oraz gość specjalny - zespół Ino Ros.  
  Koncert połączony był z licytacją. Posłanka Anna Nemś podarowała na aukcję pióro Sheaffer wraz z Konstytucją RP podpisaną przez Ewę Kopacz. Zestaw ten został sprzedany za 1200 złotych! W sumie z licytacji organizatorom udało się zebrać 6450 złotych. Z "Wiejskiej chaty" i Kawiarenki zebrano około 6000 złotych.
  Strażacy zaprezentowali pokaz akcji ratunkowej i zapraszali do polowej kuchni. Chętni mogli wziąć udział w kursie pierwszej pomocy przedlekarskiej prowadzonej przez ratowników.

  Z całego serca dziękujemy władzom miasta, darczyńcom, nabywcom licytowanych przedmiotów, występującym artystom, wolontariuszom i ich opiekunom.

  Dziękujemy za Wasze Otwarte Serca!!! Do zobaczenia za rok!

   

  Zdjęcia wykonał Mateusz Kot. Więcej zdjęć na stronie: www.facebook.com/porebianie


  •     Wigilia klasy VIb

   


  •     Jasełka stały się już tradycją w naszej szkole. Tak więc i w tym roku, 19 grudnia, dzięki wspaniałemu przedstawieniu mogliśmy poczuć tę magiczną moc, jaką mają święta Bożego Narodzenia. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz miasta z panem Burmistrzem Markiem Śliwą na czele. Tegoroczna inscenizacja zaskoczyła wszystkich, gdyż utrzymana była w konwencji radiowego wywiadu. Całości towarzyszyły kolędy i piosenki w wykonaniu chóru szkolnego. Uroczysty  nastrój został także podkreślony poprzez  piękną dekorację oraz wspaniałe kostiumy aktorów.  Nie zabrakło świątecznych życzeń, które złożyła pani dyrektor Iwona Muskalska.

   

   

  „ Równe szanse dla wszystkich” - zajęcia pozalekcyjne...(zobacz nowe zdjęcia)

   

   


   

      Dodatkowe zajęcia z matematyki dla klas I w MZS w Porębie. Tak się uczy i bawi pierwsza klasa na zajęciach dodatkowych z matematyki....(czytaj dalej)

   

   


    Andrzejki 27 listopada 2013


    

   

      Zajęcia plastyczne realizowane w ramach projektu "Równe szanse dla wszystkich" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

   


  Światowy Dzień Pluszowego Misia w klasie IIb

  25  listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Nasza klasa postanowiła uczcić kolejną rocznicę urodzin Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje misie. Te miękkie, miłe w dotyku maskotki są ulubieńcami dzieci na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Najbardziej znanym misiem na świecie jest dzisiaj bohater książek Alana Alexandra Milne’a, miś o bardzo małym rozumku, Kubuś Puchatek. Podczas zajęć dzieci wspólnie słuchały przygód Kubusia Puchatka. Najwięcej emocji wzbudził konkurs „Rozpoznaj misia”, a najtrudniejszym zadaniem było samodzielne zredagowanie opisu misia.


     

   

   

  Słowa Alberta Einsteina: "Nie przejmuj się, jeżeli masz problemy z matematyką. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe"  - towarzyszą zajęciom wyrównawczym z matematyki w klasie II realizowanych w ramach projektu "Równe szanse dla wszystkich" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego...(czytaj dalej)


  •     Nasza szkoła wykonała kolejne zadanie przewidziane konkursem Bezpieczna Szkoła- Bezpieczny Uczeń. Dnia 30 października  i 14 listopada uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Straży Miejskiej nt. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe- co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki”. Celem spotkania było: rozpoznanie zagrożeń płynących z kontaktów z grupą podwórkową, uświadomienie uczniom, gdzie szukać pomocy w przypadku zaistniałego zagrożenia, zapoznanie uczniów z plusami bycia asertywnym.     

   

      Pięknie czytają, pięknie piszą, więc pochwały same słyszą...(czytaj dalej)

   


  •     W poniedziałek 11 listopada 2013 roku delegacja uczniów naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Porębie. W ten sposób oddaliśmy hołd ludziom którzy zginęli w walce o wolność w latach 1918 - 1945.


  •     Wydarzenie z 11 listopada 1918 roku budzi dumę w sercu niemal każdego Polaka. Nasz kraj nie istniał na mapie, aż przez 123 lata.
   Tegoroczne Święto Niepodległości uczciliśmy akademią, jakiej jeszcze nie było.
   Było trochę nietypowo, może troszeczkę inaczej niż zwykle, bez patosu, jednak z należnym Świętu szacunkiem. Była piękna, polska muzyka, bliskie sercu młodych i starszych Polaków pieśni legionowe i quiz z wiedzy o naszej Ojczyźnie. Podczas akademii uczniowie mieli okazję utrwalić sobie ważne daty  i wydarzenia z historii Polski.


  •    Ognisko integracyjne klasy I „b” Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie. 29.10.2013 r. klasa I „b” zorganizowała ognisko integracyjne. Zdecydowaliśmy, że będą to prażonki. Nie zabrakło nam słońca i chętnych rodziców do pomocy. Był to wspaniały dzień na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

  •     25.10.2013r. odbył się Turniej Gier i Zabaw Sportowych dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich.
       Puchar zwycięzcy klas I zdobyła klasa Ia, wśród klas II klasa IIa. W klasach trzecich puchar zdobyła klasa IIIb.

  Liczyła się przede wszystkim dobra zabawa!     

  Nasze sukcesy sportowe w roku szkolnym 2012/2013

   

   


  •     Snuj się, snuj, bajeczko! 
   Któż nie zna Czerwonego Kapturka – dziewczynki, która „ma warkoczyk, modre oczy, buzię ma jak mak …”, lubi się śmiać, śpiewać i bardzo kocha swoją Babcię. A że miewa także pstro w głowie, to przytrafiają jej się dziwne przygody. Na przykład takie, jak ta historia z Wilkiem…

   18 października 2013r  klasy IIa i IIb ze Szkoły Podstawowej nr1 pojechały do  Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach na przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” wystawiany w ramach 11 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice – Dzieciom” 2013.  Spektakl w niekonwencjonalnej (chociaż lalkowej) wersji zaprezentował Teatr Animacji z Poznania. Dzieci były pod wielkim wrażeniem występem aktorów na żywo. Wysokiej klasy gra aktorska, gra światła, dźwięki i przyjemny klimat małej sali stworzył niezapomniane  wrażenie.

   „To najlepszy spektakl jaki widzieliśmy!” – takie opinie słychać było wśród uczniów.

  zobacz film

  Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.teatranimacji.pl/?czerwony-kapturek,246#


  •     10 października 2013 odbyło się uroczyste ślubowanie klas I.

              Jeden z ważnych momentów w życiu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie już za nami.  Z całą odpowiedzialnością można rzec, że dzień 10 października 2013 r. to najdostojniejszy i najbardziej radosny dzień wśród wszystkich innych dni roku szkolnego. Cóż bardziej może cieszyć jak przyjęcie do braci uczniowskiej sześciolatków i siedmiolatków! Tak też 42 uczniów z dwóch klas pierwszych złożyło ślubowanie. Podczas uroczystości dzieci wykazały się swoją wiedzą, w sposób wyśmienity zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Występom  towarzyszył uśmiech  i dobra zabawa.


  •       4 października 2013 odbyło się ognisko integracyjne uczniów klasy 2b.  Pogoda dopisała i humory też. Kiełbaski, choć czasem przypalone, smakowały wyśmienicie, a czas spędzony na świeżym powietrzu… bezcenny. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, o czym świadczyły uśmiechy na twarzy. A, że „wszystko co dobre szybko się kończy”, to również nasze ognisko musieliśmy w końcu zagasić i wrócić do szkoły.  

              Dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w logistyczne przygotowanie imprezy :)


   

      Świetlica szkolna zaprasza... 

   

   


  •     Wycieczka uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 1 przy MZS w Porębie.  

   2 października 2013 r. strażacy OSP w Porębie odwiedzili naszą szkołę. W sali gimnastycznej spotkali się z uczniami klas I-III. Zapoznali dzieci z trudną i bardzo odpowiedzialną pracą strażaka. Omówili i pokazali sprzęt gaśniczo – ratowniczy. Następnie klasy pierwsze udały się na wycieczkę do budynku OSP w Porębie. Pierwszaczki obejrzały z bliska wyposażenie wozów strażackich. Uczestniczyli w pokazach użycia środków gaśniczych. Najbardziej milusińskich ucieszyło to, że mogli wejść do wnętrza wozu strażackiego i włączyć sygnalizację świetlno – dźwiękową.  Z wycieczki uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Niejeden z nich stwierdził, że w przyszłości zostanie strażakiem, będzie ratował mienie i życie ludzkie.

   Bardzo dziękujemy zarządowi OSP w Porębie za umożliwienie nam poznania pracy strażaka i przekazanie ciekawych informacji.


  •     26 września 2013 r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia przedstawienia pt. Little Red Ridinghood które zostało przygotowane przez klasę 5a.Publiczność uważnie wsłuchiwała się treść sztuki i nagrodziła aktorów gromkimi brawami.


  •         Uwaga! Akcja! 


      REALIZACJA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH W RAMACH PROJEKTU RÓWNE SZANSE DLA WSZYSTKICH.

              Szkoła Podstawowa nr1 im. Ludowego Wojska Polskiego przy Miejskim Zespole Szkół w Porębie prowadzi zajęcia w ramach projektu „Równe szanse dla wszystkich. Zajęcia pozalekcyjne dla klas I - III”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

   

   Zajęcia odbywają się od września 2013 do lutego 2014 roku. Rodzaj zajęć to:

  Zajęcia dodatkowe z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy
  (prowadzą: mgr Marzena Grabowska, mgr Katarzyna Janeczek –Sęk)
  :
  środa 13.30 – 14.15, czwartek 12.45 – 13.30, piątek 13.00 – 14.45

  Zajęcia dodatkowe dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
  (prowadzą: mgr Lidia Kot, mgr Barbara Drabek, mgr Elżbieta Ciepak):
  poniedziałek 12.45 – 14.25 (kl.IIIa), poniedziałek 12.45 – 14.25 (kl. IIa i IIb), wtorek 13.40 – 15.20 (kl.Ia), środa 12.45 – 14.25 (kl.Ib), czwartek 11.45 – 13.30 (kl.IIb), czwartek 12.45 – 14.25 (kl.IIIb).

  Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji
  (prowadzą: mgr Jadwiga Karcz, mgr Urszula Urbańczyk, mgr Marta Szczerba)
  :
  poniedziałek 12.45 -13.30 (kl.Ia), wtorek
  11.45 – 13.30 (kl.Ib), środa 12.45 – 14.25 (kl.IIIa), środa 12.45 – 14.25 (kl.IIa), środa 12.45 -13.30 (kl.Ia), czwartek 11.45 – 13.30 (kl.IIb), czwartek 12.45 – 14.25 (kl.IIIb)

  Zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne (dramowe)
  (prowadzi: mgr Joanna Berżowska)
  :
  poniedziałek 12.45 – 14.25 (grI), wtorek 11.45 – 13.30 (grII).

  Plastyka dla dzieci uzdolnionych
  (prowadzi: mgr Halina Przystalska):

  poniedziałek  
  12.45 – 14.25 (grI), wtorek 11.45 – 13.30 (grII).

   Język angielski dla dzieci uzdolnionych
  (prowadzą: mgr Katarzyna Bujko, mgr Barbara Kułach, mgr Klaudia Mikoda)
  :
  środa 12.45 – 13.30, czwartek 10.45 – 11.30

  Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

  Serdecznie zapraszamy!


    

   Zebrano elektrośmieci

  W dniach 16-20 września w Miejskim Zespole Szkół w Porębie odbyła się zbiórka elektrośmieci. Z każdym dniem sterta zużytego sprzętu rosła,  z czego bardzo się cieszyliśmy, ponieważ oznaczało to, że odpady te nie będą już więcej zalegać w garażach, piwnicach czy przydomowych ogródkach, stwarzając zagrożenie dla środowiska i naszego zdrowia. Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektroniczny  i elektryczny, produkty działające kiedyś na prąd, lub baterie. Zaliczamy do nich między innymi: komputery, telewizory, monitory, stare pralki, lodówki, a także świetlówki. Elektrośmieci są odpadami niebezpiecznymi, zawierającymi szkodliwe substancje, dlatego powinny być  zbierane selektywnie. Doskonale wiedzą o tym nasi uczniowie, którzy rozpowszechnili akcję wśród rodziny i znajomych oraz sami przynosili tego rodzaju odpady, które zostały odebrane placu szkolnego, by  w dalszych procesach zostać poddanymi procesowi recyklingu i utylizacji. Zebrane elektrośmieci trafią do zakładów przetwarzania, gdzie w bezpieczny sposób zostaną unieszkodliwione, a część ich elementów zostanie przetworzona i posłuży do produkcji nowych sprzętów: telewizorów, pralek, lodówek i świetlówek. Zbiórka elektrośmieci była doskonałą okazją do dyskusji na temat ochrony środowiska, udowodniła, że uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół chronią przyrodę i najbliższe otoczenie oraz mają wysoką świadomość proekologiczną.

  Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!

   

     •     Międzynarodowe Mistrzostwa Policji w Piłce Siatkowej - Zawiercie - Poręba 2013. W dniach 12-13 września w hali sportowej przy Miejskim Zespole Szkół odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Policji w Piłce Siatkowej - Zawiercie - Poręba 2013.
   Do rywalizacji stanęło 13 drużyn z Polski i Czech, a kibicowali im: Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego Rafał Porc, Zastępca Prezydenta Miasta Zawiercie Marek Kozieł, gospodarze porębskiego etapu imprezy: Burmistrz Miasta Poręba Marek Śliwa i Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Iwona Muskalska, Śląski Komendant Policji. nadinsp. Krzysztof Jarosz, a także pozostali goście: Dyrektor OSiR w Zawierciu i jednocześnie Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Witold Grim, Prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej Marek Kisiel,  Dowódca SPAP w Katowicach, porębscy radni, dyrektorzy miejskich przedsiębiorstw oraz licznie zebrani uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie.
   Na porębskiej hali mecze stoczyły ze sobą drużyny: KWP w Libercu, KWP Lublin, KWP Gdańsk, KWP Poznań, KWP Kielce, KWP Łódź, KWP Wrocław. Po wyjściu z grupy najlepsze drużyny rozegrały 13 września mecze w hali sportowej OSiR w Zawierciu.

  Ze swojej strony cieszymy się, że mogliśmy gościć elitę policyjnej siatkówki, obserwować walkę w duchu fair play i kibicować wszystkim przybyłym na Mistrzostwa drużynom. Dla społeczności szkolnej było to ważne i interesujące wydarzenie nie tylko obfitujące w sportowe emocje, ale też przynoszące dumę z faktu, iż organizatorzy wybrali na miejsce Mistrzostw właśnie halę sportową naszej szkoły.


   

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. 2 września punktualnie o 9:00 rano w Miejskim Zespole Szkół w Porębie zabrzmiał pierwszy dzwonek zwiastując tym samym rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2013/2014. 
  Przybyłych na uroczystość gości, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców serdecznie i ciepło powitała Dyrektor MZS Iwona Muskalska, a życzenia sukcesów i wysokich osiągnięć na przedmiotowych konkursach i egzaminach zewnętrznych życzył przybyłym uczniom Burmistrz Miasta Poręba Marek Śliwa. Włodarz Miasta podkreślał wysoką jakość nauczania w MZS, którą odzwierciedlają bardzo dobre, po powyżej średniej krajowej, wyniki egzaminów gimnazjalnych i sprawdzianu szóstoklasisty.  Przypomniał, że te wysokie osiągnięcia są nie tylko powodem do dumy, ale także pozwalają uczniom bez kompleksów rozpoczynać następne etapy edukacyjne w szkołach całego kraju. Nauczycielom natomiast powinny przynosić satysfakcję, gdyż są potwierdzeniem ich rzetelnie wykonywanej pracy i zaangażowania. Burmistrz podziękował Pani Dyrektor za sprawne zarządzanie Miejskim Zespołem Szkół i w dowód uznania powierzył mgr Iwonie Muskalskiej obowiązki Dyrektora MZS na kolejne 5 lat.
  Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do swoich klas, by poznać nowe plany lekcji, przywitać się z nauczycielami i przyjaciółmi oraz podzielić się jeszcze świeżymi wspomnieniami z dopiero co pożegnanych wakacji.

             Wierzymy, że te kolejne 10 miesięcy w Miejskim Zespole Szkół w Porębie będzie obfitowało w sukcesy uczniów, zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum, dostarczy wielu ciekawych przygód z nauką oraz zapoczątkuje nowe przyjaźnie i ciekawe społeczne inicjatywy.


   

  Rok szkolny 2012/2013


  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013
  Nadszedł wreszcie wyczekiwany okres zabawy, wypoczynku, ładowania baterii- wakacje.
  28 czerwca 2013 r. uczniowie, rodzice oraz nauczyciele i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2012/2013.To nie było zwykłe zakończenie roku szkolnego. W Szkole Podstawowej nr 1 w Porębie uroczystość rozdania świadectw była połączona z pożegnaniem odchodzącej na emeryturę Pani Urszuli Smolarskiej wicedyrektorem Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie. Uczniowie, Dyrektor Szkoły Iwona Muskalska i Rada Rodziców oraz Burmistrz Miasta Poręba Marek Śliwa podziękowali za wiele lat udanej i owocnej współpracy Pani Dyrektor Urszuli Smolarskiej. Były wspomnienia i wiele ciepłych słów. Nie zabrakło kwiatów, wzruszeń i łez, a z każdej strony płynęły słowa sympatii i uznania dla pracy Pani Dyrektor włożonej w rozwój Szkoły.
  Podczas tego wydarzenia podsumowaliśmy nasze osiągnięcia, cieszyliśmy się z licznych sukcesów szkoły  zarówno na szczeblu lokalnym jak i krajowym. Rozdano liczne nagrody za: bardzo dobre wyniki w nauce, udział w konkursach i olimpiadach, godne reprezentowanie szkoły.
  Wszystkim życzymy udanego wypoczynku a młodzież prosimy o rozwagę podczas korzystania z dobrodziejstw letniego szaleństwa.

 •     26 czerwca 2013r. uczniowie klasy Ia i Ib udały się na wycieczkę do pobliskiej jednostki OSP w Porębie. Spotkania ze  strażakami wpisane są w coroczny kalendarz wycieczek po najbliższej okolicy oraz poznawania różnych zawodów i są wielką atrakcją dla dzieci. Na miejscu miały możliwość  zapoznania się z  pracą strażaka. Podczas wizyty dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale są także wzywani do wypadków samochodowych oraz  pomagają ludziom i zwierzętom. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania strażaków  o ich odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego, torby medycznej, zobaczyły kombinezon ochronny i inne urządzenia i sprzęty strażackie. Wiele zadowolenia sprawiło dzieciom przymierzenie hełmu strażackiego oraz oglądanie wozu strażackiego wewnątrz.

            Serdecznie dziękujemy zarządowi OSP w Porębie oraz panom strażakom za poświęcony nam czas i przybliżenie wiedzy o pracy strażaka.


 •     24 czerwca w klasie Ia odbył się Dzień Rodzinny. Wszyscy dobrze sie bawiliśmy. Rodzice wysłuchali wierszyków i piosenek z okazji Święta Mamy i Taty. My byliśmy zadowoleni z prażonek, które dla nas przygotowali i z tego, że mogliśmy razem spędzić czas przy zabawie, aż do samego wieczora.


 •     Wspomnienia z zielonej szkoły w Darłówku – 2013 r.

W dniach 19 maja do 02 czerwca 2013 r. uczniowie klas III Szkoły Podstawowej  nr 1 w  Porębie wyjechali na „zieloną szkołę” do nadmorskiej miejscowości Darłówko”. Wyjazd został zorganizowany przez biuro turystyczne „Lubatur”. Dzieci miały dużo atrakcji. Codziennie spacerowały brzegiem morza, wdychając jod, zażywały także kąpieli słonecznej. Brały udział w bogatym programie animacyjnym: 4 wstępy do Parku Wodnego „Jan”, zajęcia kulturalno – oświatowe: chrzest morski, karaoke, konkursy plastyczno – muzyczne, zajęcia sportowe, zajęcia specjalistyczne – „Psia edukacja”, teatr dla dzieci, ognisko, dyskoteki. Dzięki wycieczkom zwiedziły Ustkę i Darłowo. Były także w Słowińskim Parku  Narodowym. Tam spacerowały po ruchomych wydmach i zwiedziły latarnię morską w Czołpinie. Poznały także Darłówko Zachodnie i Wschodnie, zwiedziły port, latarnię morską i spacerowały po molo. Wielu z łezką w oku żegnało nasze polskie morze. Teraz pozostały tylko miłe wspomnienia z niezapomnianych chwil spędzonych nad morzem – przywiezione muszelki, bursztyn, piasek i woda w butelkach.


 •     SZNUPEK Z WIZYTĄ U PIERWSZOKLASISTÓW

  Jak bezpiecznie przebyć drogę z domu do szkoły, jak zachować się na drodze, w jaki sposób bawić się w szkole i na podwórku, aby zachować zasady bezpieczeństwa? Tego wszystkiego pierwszoklasiści mogli dowiedzieć się na spotkaniu z policjantami z Komendy Policji z Zawiercia, które odbyło się 12 czerwca  w Miejskim Zespole Szkól. Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania był radny pan Grzegorz Mucha. Funkcjonariuszom towarzyszył Sznupek – maskotka śląskiej policji  wspomagająca od kilku lat działania edukacyjno-profilaktyczne. Sympatyczny psiak pomaga kształtować bezpieczne nawyki u najmłodszych. Uczniowie otrzymali odblaskowe opaski i kamizelki. Od dzisiaj każdy pierwszak zakłada kamizelkę odblaskową, a jeśli ma to także kask na głowę podczas jazdy rowerem!


 •     WYCIECZKA NA WAWEL warsztaty „Legendy krakowskie” i wizyta w studio TVN

4 czerwca klasy Ia i Ib wybrały się na wycieczkę na Wawel do Krakowa. Uczniowie mieli możliwość podziwiać komnaty królów polskich, wyposażenie wnętrz. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Sala Tronowa, gdzie na suficie znajdują się głowy ówczesnych mieszczan, dworzan, postaci fikcyjnych. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali legendy o mówiącej głowie. Z łatwością odnaleźli głowę kobiety z zasłoniętymi ustami. Pan przewodnik opowiedział też o królu, który zajmował się czarami, o Stańczyku i jeszcze wiele ciekawych historii związanych z wawelskim wzgórzem. Na koniec uczniowie wykonali prace plastyczne związane z poznanymi legendami. Następnie zobaczyli TVN SA od "telewizyjnej kuchni". Zwiedzili studio Rozmów w toku (Ewy Drzyzgi) oraz plan filmowy popularnego serialu emitowanego na antenie TVN - "Szpital" i „Julia”.

A oto nasza foto relacja z wizyty w studio:


Szkolny Klub Wolontariusza dziękuje wszystkim za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej dla Michała Gajka....czytaj dalej

 


    Powitanie przedszkolaków w MZS w Porębie.  We wtorek 23.04.2013 r. odwiedziły naszą szkołę wraz  ze swoimi wychowawcami przedszkolaki, które niebawem rozpoczną w niej naukę. Dzieci powitała pani Dyrektor MZS Iwona Muskalska i pani Joanna Berżowska. Przedszkolaki zobaczyły klasy, w których uczą się uczniowie naszej szkoły, halę sportową i świetlicę szkolną. Pobyt umilił występ grupy teatralnej „Słoneczka”, która zaprezentowała przedstawienie p.t. „Sen o książkach”. 

W ramach realizacji zadań  profilaktyczno- wychowawczych odbył się w szkole konkurs plastyczny „Grzeczność na co dzień” dla uczniów  klas I- III. Wyróżnienie za najlepszą pracę otrzymały uczennice: Oliwia Staszek kl. II b, Julia Sobczyk kl. II b, Amelia Skop kl. II a , Antonina Biały kl. II a, Wiktoria Seweryn kl. III b, Maja Kołodziejczyk kl. III b

 

 


 •     Grupa teatralna „Słoneczka” z  klasy IIIb, pod kierunkiem pani Elżbiety Ciepak, przygotowała i przedstawiła wiele przedstawień dla koleżanek i kolegów z klas I –III. Wcielamy się w różne role np: wiewiórki, myszki, jeża i innych zwierzątek. Jesteśmy też czarodziejami, wróżkami i różnymi postaciami z bajek.
  Na kółko teatralne bardzo chętnie uczęszczamy i świetnie się bawimy. Zobaczcie sami :)

 

 

   


 

W tym roku szkolnym po raz kolejny przystępujemy do kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2013”. Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w następujących konkursach:

 •     Konkurs plastyczno- literacki „Na tropie piękna”. Zadaniem uczestników jest narysowanie lub opisanie pięknego, niezwykłego miejsca w swojej okolicy.

 •     Konkurs dla klas „Nasza piękna okolica”. Klasy mają za zadanie wykonać 10 zdjęć ilustrujących piękno swojej okolicy. Zasady konkursów  dostępne są  u pedagoga szkolnego lub wychowawcy klasy.


 •     II MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MITOLOGICZNY Już po raz drugi w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Turniej Mitologiczny, w którym rywalizowali  wszyscy uczniowie klas piątych z SP nr1, SP nr2, SP nr3 z Poręby... czytaj dalejW Szkole Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie działa 5 Gromada Zuchowa „ Jagódki” prowadzona przez drużynową dh pwd Barbarę Drabek.

Zbiórki odbywają się raz w tygodniu, w piątki od godz. 13.30 do 14.30. W czasie zbiórek zuchy uczą się piosenek i pląsów zuchowych, zdobywają sprawności indywidualne i zbiorowe, zajmują się majsterką. Wspólnie organizują imprezy zuchowe na których lepiej się poznają i doskonale bawią, takie jak: andrzejki, mikołajki, wigilię, konkurs piosenki. Ostatnimi imprezami zorganizowanymi przez zuchów i drużynową był bal walentynkowy z okazji Dnia Zakochanych oraz Dzień Kobiet. Na bal walentynkowy jak również na imprezę z okazji Dnia Kobiet zuchy pięknie przystroiły klasę. Brały udział w wielu wesołych i zabawnych konkurencjach. Częstowały się ciastem i pączkami domowego wypieku oraz słodyczami. Panowała wspaniała atmosfera. Wszystkie zuchy były uśmiechnięte i zadowolone. Szkoda tylko, że tak szybko minął czas.W dniach od 10 – 20 grudnia 2012r. z inicjatywy nauczycieli świetlicy szkolnej odbył się Kiermasz Świąteczny prowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie.
Na kiermaszu sprzedawano prace wykonane przez  młodzież Miejskiego Zespołu Szkół. Kiermasz wzbogaciła swoimi oryginalnymi dekoracjami świątecznymi pani mgr Anna Woźniak- Drosik. Z pozyskanych funduszy został zakupiony telewizor LCD na świetlicę szkolną. Tak wysoką kwotę udało nam się uzyskać dzięki rodzicom naszych uczniów, którzy wspomogli nasz kiermasz, są to panie:  Anna  Maciaszek,  Magdalena Zaporowska  i Danuta Mateńko, jak również dzięki sponsorom:
FPHU ZAWA - PAK Łukasz Zawalski, Edwarda Rok, „Autozłom” Marcin Tokarski.

W imieniu swoim i uczniów składamy Państwu  serdeczne podziękowania :)


 •     21 grudnia 2012r. odbyły się w Miejskim Zespole Szkół w Porębie Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez mgr Ilonę Kuśmierską, mgr Katarzynę Kołton, mgr Katarzynę Janeczek – Sęk, mgr Marka Kuśmierskiego. Młodzież w krótkim przedstawieniu zapoznała uczniów  i zaproszonych gości z tradycją i zwyczajami związanymi z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia na całym świecie. Przedstawienie uświetnił występ zespołu instrumentalnego prowadzonego przez panią mgr Katarzynę Kołton. Po wspólnym kolędowaniu i złożeniu sobie życzeń w świątecznych nastrojach wszyscy rozeszliśmy się do domów.

  Niech choinka się całą noc świeci
  Niech cieszą się z tego też małe dzieci
  Niech renifer grzeje z kopyta
  A Mikołaj za prezent chwyta.
  Niech życzenia sypią się wokół
  Niech smutki opuszczą lokum
  Niech nikt nie tonie w amoku
  bo zbliża się najpiękniejszy dzień w roku.


 •      Babci i dziadka przyznać to trzeba każdemu dziecku bardzo potrzeba. Znana to para, bardzo kochana, przez dzieci jest szanowana. Gdyby Ich nie było, dzieciom trudno by się żyło. Kto by bajki opowiadał? Kto by mądre rady dawał? W kalendarzu są wciąż takie Dni przeznaczone wyłącznie dla Babci i Dziadka.  Z tej okazji 21 stycznia br. uczniowie kl. II a, wychowawczyni mgr Jolanta Salouhi i rodzice Trójki Klasowej zorganizowali przyjęcie. Dzieci zaprezentowały inscenizację pt. „Kwiatki dla Babci i Dziadka”. Zaproszeni goście  mieli okazję do wspólnej zabawy, udziału w grach zręcznościowych i quizach. Ten Dzień był możliwością wspomnień. Większość zaproszonych osób to byli wychowankowie naszej szkoły. Podobnie jak dzisiaj ich wnukowie tak oni przed laty rozpoczynali swój szkolny start w tej samej sali lekcyjnej. Dzisiaj z łezką w oku i radością w oczach cieszą się z wnuków.


 •   Jak co roku w karnawale ,w naszej szkole, odbył się bal karnawałowy. Wszyscy przebrani byli wspaniale, aż trudno było rozpoznać poszczególne dzieci. Zabawa była wyśmienita. Rodzice zapewnili uczestnikom słodki poczęstunek. Bal dostarczył dzieciom niezapomnianych przeżyć i wrażeń. Szkoda, że na następną zabawę trzeba będzie poczekać cały rok.


  •     W dniu 7 stycznia 2013 r. chętni uczniowie klas trzecich wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie Olimpusek. Uczniowie rozwiązywali zintegrowany sprawdzian poruszający zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. Wyniki konkursu będą podane przez organizatora do 1 marca 2013 r. Życzymy sukcesów i mamy nadzieję, że nasi uczniowie znajdą się wśród laureatów.


  •     REALIZUJEMY OGÓLNOPOLSKI PROGRAM  „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”

      Już po raz drugi, przystąpiono w naszej szkole do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”. W dniu 7 grudnia 2012r. przeszkoleni nauczyciele – Halina Przystalska i Elżbieta Ciepak oraz zawodowy ratownik pani Katarzyna Zemła, poprowadziły cykl szkoleń dla uczniów klas II-IV w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
      Celem tych zajęć jest wyposażenie dzieci w niezbędną wiedzę i umiejętności szybkiego i skutecznego reagowania w sytuacjach wymagających udzielenia  pomocy osobie poszkodowanej oraz kształcenie bezpiecznych zachowań, nabycie umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Dzieci dowiedziały się, co to jest resuscytacja, pozycja boczna ustalona, nauczyły się, jak należy sprawdzić przytomność i oddech osoby poszkodowanej, jak prawidłowo wezwać pomoc. Zdobytą wiedzę wykorzystały następnie w trakcie ćwiczeń praktycznych na manekinach. Ważne jest również uświadomienie uczniom o grożących niebezpieczeństwach w domu, w szkole, na ulicy oraz uwrażliwienie ich na dbałość o zdrowie własne i innych.


   

  •     SUKCES NASZYCH UCZNIÓW!

  W listopadzie 2012 roku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna, w której brali udział także nasi uczniowie. Znamy już wyniki.  Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica kl. Va Nicola Kaczerska zdobyła maksymalną ilość punktów i tym samym uzyskała pierwsze miejsce. Pani Dyrektor mgr Iwona Muskalska pogratulowała laureatom i przekazała okazałe dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczniowie także uzyskali wysokie wyniki: Natalia Gola z klasy Vb – 7 miejsce i tytuł laureata,  Wiktoria Machura (Va) , Maja Gajewska (Va) i Bartosz Popczyk (Va) – 11 miejsce oraz Łukasz Duda (Vb)-  13 miejsce. Gratulujemy !!


     


  •     KINGA GRATULACJE …

   Z przyjemnością  informujemy, że uczennica klasy VIb Kinga Góral zakwalifikowała się do Wojewódzkiego etapu Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego z elementami historii , organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Jest to już III etap tego konkursu. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzmy powodzenia i sukcesu na najwyższym szczeblu tego konkursu.


  •     BOGOWIE I BOGINIE …..

       Niezwykle oczekiwaną przez wszystkich uczniów klas V, była lekcja historii na temat bogów  greckich. Uczniowie  2 tygodnie wcześniej losowali  swoich bogów, oczywiście nikomu nie zdradzając kim są, mieli opowiedzieć klasie jak najwięcej szczegółów o sobie.  W trakcie lekcji uczniowie zaprezentowali się w pięknych szatach bogów i bogiń greckich. Na podstawie przebrania, atrybutów i informacji, reszta klasy odgadywała kim są. W ten sposób wszyscy łatwiej przyswoili sobie wiedzę, a śmiechu i zabawy było, co niemiara. Uczniowie w pięknych i doskonale na ten czas  upiętych prześcieradłach i w wieńcach z liści laurowych, wykazali się olbrzymią wiedzą na temat odgrywanych postaci ( Mamy tylko nadzieję, że garderoba Rodziców naszych bogów na tym nie ucierpiała) . Podczas prezentacji nie zabrakło również boskich stworzeń  i atrybutów : był paw Hery, gołąb Afrodyty, sowa Ateny i cerber Hadesa.  Ta niecodzienna lekcja historii wszystkim bardzo się podobała .
    Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej lekcji.
   Nasi Bogowie i Boginie jeszcze raz będą mieli możliwość zaprezentowania się w swoich pięknych szatach, tym razem dla szerszej publiczności.  W  marcu w naszej szkole odbędzie się II Międzyszkolny Turniej Mitologiczny, na który już dziś zapraszamy …..

    


  •     We wtorek 18 grudnia 2012 roku Zuchy i Harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 1, przy Miejskim Zespole Szkół w Porębie, roznosili Betlejemskie Światło Pokoju. W symboliczny sposób przekazując go Burmistrzowi Miasta Poręby – Markowi Śliwie, przekazali go wszystkim mieszkańcom Poręby , aby w ten szczególny dzień Bożego Narodzenia stało się symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Zuchy i Harcerze w tym dniu z Betlejemskim Światłem odwiedzili również: ks. prał. Andrzeja Michalaka, MOK w Porębie, „Społem” i prezesa MPGKiW. Wraz ze światłem przekazali tegoroczne przesłanie „Odważ się być dobrym”, czyli  szukaj dobra w sobie i dziel się tą dobrocią i radością z wszystkim.

   W czwartek 20 grudnia  Drużyna Harcerska zorganizowała Wigilię. Było naprawdę wyjątkowo, atmosfera była wspaniała - rodzinna. Wszystko jak być powinno: opłatek, życzenia, ciasta, owoce, a nawet przepyszne domowe pierogi z czerwonym barszczykiem. Było wiele radości, uśmiechu, zabawy, na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego kolędowania.. Niestety czas upłynął bardzo szybko i musieliśmy rozejść się do domów..

    


  •     12 grudnia 2012 roku zakończył się 3 etap projektu „Żywej lekcji historii”, realizowany w klasach IV-VI szkoły podstawowej. Dzięki tym fascynującym lekcjom uczniowie wiele dowiedzieli się o życiu w dawnej Polsce. Realizatorzy warsztatów w doskonały sposób przybliżyli sporo faktów z życia pierwszych Piastów, Jagiellonów i królów elekcyjnych. Uczniowie  mieli możliwość przymierzenia strojów i zbroi rycerskich, poznali wiele ciekawych gier historycznych  oraz tajniki używania białej broni. Spotkania w ramach tego projektu uczniom bardzo się podobały, oby takich lekcji było więcej …

   


  Zobacz co nowego w Małym Samorządzie Uczniowskim...


  I edycja Szkolnego Konkursu Mam Talent...


  •     Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie wzięli udział w Międzynarodowym programie „Pola Nadziei 2012/2013”. Jest to program polegający na sadzeniu żonkili. Zadaniem programu jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie bezinteresownej pomocy. Szerzenie idei hospitacyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwić społeczeństwo, zwłaszcza młodzież, przypominając o chorych i cierpiących. Nasi uczniowie, biorąc aktywny udział w akcji, zakupili 200 szt. cebulek żonkili i posadzili je przed szkołą. W uroczystości wzięła udział Pani dyrektor mgr Iwona Muskalska, ks. Paweł Kulasiewicz, przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza i delegacje klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Zaproszeni goście podkreślili ważność uczestniczenia w tym wydarzeniu. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza uświetnili tę uroczystość swoim występem artystycznym. Na zakończenie oznaczono Pole Nadziei tablicą ufundowaną przez firmę Graw-Tom.
   Niech wszystkie pola zakwitną nadzieją!!!


  •    

  Listopad to miesiąc konkursów przedmiotowych. 8 listopada 2012 roku odbył się Wojewódzki Przedmiotowy Konkurs Języka Polskiego z Elementami Historii. Wzięło w nim udział 10 uczniów klas szóstych. Czworo z nich zakwalifikowało się do II etapu konkursu: Kinga Góral-uczennica klasy VI b (43 punkty na 50), Agnieszka Mazur-uczennica klasy VI b (43 punkty na 50), Wiktoria Trąbska-uczennica klasy VIb (43 punkty na 50), Nicole Kaczerska-uczennica klasy VI a (42 punkty na 50).

              Powodzenia w styczniu w II etapie konkursu!

   


  •    

  9 listopada 2012 r. odbył się konkurs czytelniczy klas II-IV. Dotyczył on znajomości życia  i twórczości pisarki Renaty Piątkowskiej. W konkursie wzięło udział 4 uczniów: Wiktoria Król (klasa II b), Kamil Mazur (klasa IIIa), Michał Góralczyk (klasa IVa), Maja Maciaszek (klasa IVb). Uwieńczeniem konkursu było spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską w Księgarni Edukacyjnej w Zawierciu połączone z ogłoszeniem wyników konkursu.